Radana

Dobrý spánek je základ spokojenosti

 

 „Spánek je pro člověka totéž co natahování pro hodinky.“    

                                  pravil Arthur Schopenhauer

„Spal tvrdým spánkem spravedlivých.“    

                                    pravil autor neznámý

Technika KERP

Technika KERP >>>

Cesta k harmonii a výkonnosti duše.

Já ve Všechnopárty

Hostem ve Všechnopárty >>>

Pan Karel Šíp mě pozval do jeho pořadu Všechnopárty, abych odkryla tajemství psychologie.

TV Metropole

Spolupráce s TV Metropole >>>

Rozhovor o tématech současných partnerských vztahů, o tom, jak předcházet manželské krizi a jak ji zvládnout.

 

Dobrý spánek je základ spokojeného života a nedostatek spánku může zabít

Aneb jak s kamarádkou říkáme: „Dobře se vyspat je základ, takže na spánku se neošidíme.“ Náš pocit potvrzují vědecké studie.

Bohužel ve své praxi i ve svém okolí se hodně setkávám s potížemi, které způsobuje nedostatek spánku. Někdy lidé nespí, protože trpí poruchami spánku, jiní mají pocit, že musí dělat důležitější věci než spát. Současní Euroameričané spí v průměru o 90minut méně než naši předci před 100lety. Přirozená evoluční změna tak rychle neprobíhá. Každý třetí člověk trpí spánkovou deprivací.vlcimak

Na tomto místě se s Vámi chci podělit o výsledky vědeckých studií o důležitosti dobrého spánku převážně z Ameriky a Austrálie a přesvědčit Vás, že dobrý spánek si zasloužíte, že je pro Vás a Vše zdraví důležitý, že myšlenkou: „Vyspím se v hrobě“ se k „hrobu“ rychleji blížíte. Věděli jste, že na nespaní člověk zemře rychleji než na hladovění?

Výsledky různých testů a výzkumů shodně potvrzují příčinou souvislost mezi nedostatkem spánku a cukrovkou typu II., srdečním infarktem, depresí, obezitou i úrazy.
Uvedu pro zajímavost několik statistických údajů: 1/3 pracovních úrazů vzniká vlivem únavy. Unavení lidé dělají až 10x více chyb. Anesteziolog objevil a odstranil chybu o 52% pomaleji než když by vyspalý a odpočatý. V USA zemře 8tisíc lidí vlivem mikrospánku řidiče. V Austrálii prokázali, že ospalost při řízení způsobuje každou 4 nehodu.

Testování osob ve spánkových laboratořích naprosto jednoznačně prokázalo, že po 16h bdělosti se začínají vyskytovat omezení, která připomínají člověka s 0,8promily alkoholu v krvi. Vyskytují se problémy s udržením pozornosti, výkon je významně kolísavý. Unavení lidé dělají až 10x více chyb.

Reakce lidí na nedostatek spánku se liší. Někteří trpí velkým oslabením, i když je připravíme jen o malou část spánku.

Studie potvrzují, že potřebujeme 8H spánku denně – 3H mělkého spánku, 3H hlubokého spánku, při kterém se revitalizuje tělo a 2H snění, které je nezbytné pro mentální zdraví a psychickou pohodu.

Takže Vám přeju, abyste se vyspali.
Další informace, jak na to, když nemůžete spát.

Více článků v rubrice PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ zde.

ROZCESTNÍK na všechny články zde.

Kategorie článků

* Váš email:
* Váš dotaz:
* Doplňte: "".