Starší dotaz #1029

anonym Personál zeptal se před 15 roky

Dobrý den, potřebuji poradit.Jsem rozvedená,mám 2 syna -17 a 14 let.Otec dětí se k nim nehlásí.Starší syn přerušil studium na učilišti,má odpor ke škole,raději chtěl pracovat.Má práci na rok,a pak slíbil,že nastoupí na učiliště a školu dodělá.Domlouvali jsme mu celá rodina,že se základním vzděláním nic nenadělá.Nešlo to.Měl i problém s policií, kdy s kamarády vlezli do auta a zkoušeli jej nastartovat.Skončilo to odkladem a podmínkou na 18 měsíců.Během té doby zbil kluka kvůli holce a dostal podmínku 4měsíce na 18 měsíců.Jsem z toho nešťastná, protože jeho otec byl za rvačky trestanej a já nevím jak víc tomu zabránit.Do 15 let s ním nebyly problémy a co dostal občanský průkaz a nastala puberta se to změnilo.Druhý syn,si vybral studium na osmiletém gymnáziu, ale nyní začíná s tím,že na škole nebude,že chce na jinou po 9. třídě.Nechce ani slyšet, že by tam měl zůstat.Souhlasila jsem s jinou střední školou.Jeho přístup k učení je takový, že nemá potřebu plnit některé školní věci,i když je dost ctižádostivý,mívá období, kdy s ním nic nehne.Zápisky do sešitů nedělá,nechce se učit(pamatuje si ze školy většinou).V tomhle jsou každý jiný.Studovat chce, ale jinde.Nevím jestli s nimi zajít k nějakému psychologovi i co se týká profesní orientace- výběru školy, či ja bojovat s chováním puberťáků.Prosím o radu. Moc děkuji

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 15 roky

Milá Ivo, vám bych doporučila navštívit seminář rodinných konstelací, principielně ve výchově synů přenést zodpovědnost za jejich život na ně, nebýt hotel, který jen dává. Chce-li syn pracovat a bude-li vám platit nájemné…, je to jeho věc, požádá-li vás o podporu na studiu, můžete ho podpořit, ale nebudete podporovat měnění škol (skutečně max. 1x), nebude-li si plnit své povinnosti, nebudete prát… Přípravu na zaměstnání dělají kvůli sobě nikoliv kvůli vám… ve školách nyní často vládne neřád a studenti získávají zkušenost, že lajdáckost projde… U zaměstnavatele už to tak nebývá… na to si ale musí přijít sami. K profesnímu psychologovi pouze tehdy, projeví-li zájem. Jednou dát nabídku a druhý den se zeptat na odpověď… Držím palce.

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.


Online semináře a lekce

Nově v nabídce naleznete online semináře - unikátní multimediální lekce, naprosto konkrétní návody a inspirace.