Starší dotaz #201

anonym Personál zeptal se před 16 roky

Dobrý den,nevím,jestli mi budete moci poradit,zkusím to.Je mi 20,odmala mám panickou hrůzu ze smrti.Jako malé dítě jsem se zajímala o to,co se děje s člověkem,když zemře,bylo to pro mě nepochopitelné.Babička mi řekla,jak to opravdu je,když zemřete,není nic.Pro mě to bylo hrozné zjištění,od té doby prakticky až do teď se nezajímám o nic jiného,jako dítě jsem chodila kontrolovat rodiče,jestli dýchají,stále jsem brečela,že jednou musím umřít,moji rodiče taky atd.Jako malé mi rodiče před usnutím museli slíbit,že nikdy nezemřu,ani nikdo z rodiny,abych mohla usnout.Celý život se u mě střídají pocity paniky,mám strach z "nicoty",přemýšlím nad tím,jaké to je umírat atd.Říkám si,jestli má život smysl,když jednou nic nebude,často mám kvůli tomu plačtivou náladu.V životě jsem přišla o dvě velmi blízké bytosti,nejsem schopná se s tím do teď smířit.Jsem mladá,ale neumím se bavit,jen sedím doma a přemýšlím o smrti.Vím,že to není normální,asi mám z toho trauma od dětství,malým dětem by se asi neměla říkat "celá pravda o smrti",nebo možná já nejsem normální…Každopádně bych se tohoto pocitu,té strašné panické hrůzy ráda zbavila,mám celý život před sebou,ale nedokážu si život užívat,když jsem někde na zábavě,u moři na pláži,kdekoliv,přepadne mě ten strašný pocit strachu.Prosím,poraďte,co mám dělat,jak to řešit,jak se z tohoto "vyléčit"?Díky,Adéla

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 16 roky

Milá Lauro, myslíš-li vážně, že tento svůj stav vnímáš jako problém a chceš svůj vztah k životu a kvalitu jeho prožívání proměnit, vyhledáš psychoterapeuta a budeš s ním nějaký čas pravidelně spolupracovat.

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.


Online semináře a lekce

Nově v nabídce naleznete online semináře - unikátní multimediální lekce, naprosto konkrétní návody a inspirace.