Starší dotaz #290

anonym Personál zeptal se před 16 roky

Přeji hezký den. Potřebovala bych poradit. Mám v rodině takový problém s dcerkou od manžela. Je ji 31 let a rozhodla se sama o sobě, že se stane maminkou. Má to ovšem trochu háček. Nejen, že s jejím těhotenstvím nesouhlasil partner, který tím byl dosti zaskočený, ale nikdo z rodiny. Dcera žije trochu jiným způsobem života, než jsme zvyklí my ostatní. Nechodí do práce, žije bohémský styl života, takže nemá žádné zajištění, neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Nedávno porodila a teď spoléhá na to, že ji celá rodina bude vycházet vstříc a bude ji živit a starat se o ni. Nejen, že začíná mít deprese, protože ji vše nevychází tak, jak by si asi představovala, ale dostává tím do špatného psychického stavu všechny kolem sebe. Snažili jsme se ji pomáhat, jak to jen šlo, ale vždy se odvděčila spíše útokama, urážkama. Také to prostě nejde donekonečna na náš úkor ji podporovat, protože jde i o maminku, která celé těhotenství kouřila, a to nejen cigarety. Takže jsme z toho všichni dost nešťastní. Nemáme dostatek finančních prostředků a také máme další 3 děcka. Potřebovala bych poradit, zda je správný přístup – oznámit přímo, že je dospělá, že to bylo její rozhodnutí stát se maminkou i přes náš nesouhlas a že se nyní musí umět o malou postarat sama. Má partnera, který je mentálně na tom naprosto stejně, také se mu nechce dělat. Ostatní členové rodiny i sourozenci mají postavení a práci, jak se říká až na dva úvazky, aby se mohli plně postavit do života a doplácí na dcerku, která jen spoléhá na jejich pomoc a sama pro živobytí neudělá nic. Jakým způsobem ji přimět nebo poradit, aby už se postavila na vlastní nohy. Je to pro nás dost těžké a dělá to i nesoulad mezi ostatními dětmi. Děkuji za radu. Omlouvám se, zda je dotaz takový trochu složitý, ale celá ta situace už se začíná vyhrocovat.

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 16 roky

Doporučuji nalézt logopedku, která bude mít trpělivost na navázání kontaktu s dítětem – jsou i takové :). (na názor se ještě poptejte učitelek v MŠ, zda spatřují důvod k návštěvě vnuka psychologa)

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.


Online semináře a lekce

Nově v nabídce naleznete online semináře - unikátní multimediální lekce, naprosto konkrétní návody a inspirace.