Starší dotaz #96

anonym Personál zeptal se před 16 roky

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Loni na podzim jsem nastoupila na vysokou školu-lékařskou fakultu. O výběru této školy jsem dlouho přemýšlela a myslím, že moje rozhodnutí přihlásit se ke studiu medicíny bylo ovlivněno také mými rodiči a prarodiči, kteří jsou všichni doktoři. V dřívějších letech jsem o lékařském povolání nikdy neuvažovala, v posledním ročníku gymnázia jsem se rozhodovala mezi studiem na filozofické fakultě a lékařské. Věděla jsem, že mě baví spíše humanitní předměty než přírodní vědy, přesto jsem si myslela, že předměty, které se vyučují na medicíně-chemie, fyzika pouze jeden rok nějak překousnu a zbylé předměty by mě mohly bavit. Měla jsem pouze pochybnosti o tom, zda zvládnu pitvy. Rodiče i prarodiče mě ale přesvědčovali o tom, že to není tak strašné. Ovšem po absolvování prvního semestru zjišťuji, že začínám mít z této školy deprese a psychicky ji prostě nezvládám, navíc mě vůbec nebaví a předpokládám, že ani budoucí práce by mě příliš neuspokojovala. Rodiče mi doporučili, ať zajdu k psychiatrovi, beru antidepresiva a dokončím školu. Také se mi snaží tvrdit, že např. studium jazyků na filozofické fakultě není dostatečné a že bez titulu MUDr. nezískám žádnou pořádnou práci, navíc, když řeknu, že mě ta škola nebaví, tvrdí, že mě nebude bavit žádná, což ovšem není vůbec pravda. Nedá se s nimi už vůbec nějak konstruktivně mluvit.Neustále se hádáme. Mám pocit jakoby jim na mně vůbec nezáleželo, že pouze chtějí mít v rodině dalšího doktora za každou cenu. Vždycky když se rozhodnu, že odejdu, přepadnou mě pochybnosti, že rodiče zklamu, že jsem nevděčná a sobecká atd. ikdyž si myslím, že jim prostě nedlužím to, že musím vystudovat medicínu. Nedokážu se však zatím odhodlat k tomu, jim to říct. Myslíte, že bych měla školu se sebezapřením dokončit a nezklamat rodiče nebo odejít jinam? Děkuji za odpověď.

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 16 roky

Klárko, opět – nevím, odkud jsi, z jaké školy, jaké jsou u vás možnosti. Bylo by dobré nalézt dospělého, který ti může pomoci – může to být školní psycholog, teta?, babička? táta?. Můžeš mi napsat na mobil, mejl a můžeme různá řešení probrat třeba na icq. Máš pravdu, rodičovská krutost opravdu bolí, i když mamka si to asi moc neuvědomuje. Určitě se ozvi.

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.


Online semináře a lekce

Nově v nabídce naleznete online semináře - unikátní multimediální lekce, naprosto konkrétní návody a inspirace.