Bezvýchodisková situácia v rodine?

JV zeptal se před 10 měsíců

Dobrý deň,
chcel by som vás poprosiť o usmernenie alebo radu, ako von z mojej situácie – lebo už som skutočne v koncoch.
S manželkou sme mali harmonický vzťah, všetko klapalo, až kým neprišli deti (1 a 4 roky). Po prvom (a potom aj po druhom) tehotenstve dostala tyreotoxikózu, takže život sa zmenil na absolútne peklo (absurdné reakcie a zmeny nálad, nároky na deti atď…). Aktuálne by mala mať stav štítnej žľazy v norme, ale už sa veci nikdy nedostali do normálu.
Manželka nevie vystáť detský krik, prípadne plač. Plač je u nás niečo zakázané, niečo čo sa musí ihneď odstrániť (asi to v nej evokuje zlyhanie matky). Navyše má prehnaný strach, že sa niečo stane (rozbitá hlava, udusenie sa hračkou atď…) Ale pri dvoch výmyselných deťoch a veľkom dome je predsa nereálne udržať kľud a ticho. Nakoľko je extrémne tvrdohlavá a všetko ohľadom výchovy určuje ona, tak ani do toho nemám ako zasiahnuť (vzdal som sa už dávno, keď som videl, že jediný efekt sú hádky a plač detí). Pravidelne do mňa vyrypuje a aj keď to tolerujem, raz za čas vybuchnem a to potom presne používa proti mne. To, že v amoku vyplieska malé deti a nakričí na nich všetko možné aj nemožné, to v tej chvíli nie je problém. Na vine som ja, lebo to som celé spôsobil tým, že … (a dačo si už vymyslí). Pritom keď je v kľude, tak si uvedomuje, že to preháňa ona a snažíme sa nájsť riešenie.
Čo sa mňa týka, ja už mám aj strach ísť do práce (našťastie mi moja práca umožňuje si ju prekladať a odkladať) aby nebola doma s dvoma deťmi sama, lebo to je každý deň 100% katastrofa. Trošku pomohlo, že dcéru dávame do škôlky, ale ani tam nie je pravidelne a 24h denne.. Prácu sa potom snažím robiť po ich uspaní, čo aj mňa samotného vyčerpáva. A to sa ešte snažíme dokončiť dom. Som ochotný urobiť čokoľvek, aby som situácii pomohol – domáce práce na fyzické odbremenenie manželky, byť jej ústretový (čítal som už aj rôzne knihy ako na ženy, písať jej dopisy, počúvať ju atd´… nič z toho nepomáha).
Skutočne neviem nájsť východisko. Odísť nemôžem, lebo sú tu 2 malé deti. A manželka to veľmi dobre vie a v amoku to aj prízvukuje. A zostať v takomto „rodinnom prostredí“, to je na mašlu..
Ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 9 měsíců

Milý JV,
radit si moc netroufám, protože situace je skutečně obtížná. Píšete, že odejít nemužete – pak se nějak potřebujete se situací smířit…  výhledově uvidíte, co a jak je pro vás adekvátní … uvidíte, jaké uspořádání je pro vás a děti efektivní … někdy se partner začne měnit až když vidí, že partnera ztrácí … Přeji vše odbré.
 
 

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.