Chování mé matky

Zuzka zeptal se před 12 měsíců

Dobrý den, potřebovala bych poradit s diagnózou mojí matky. Mě je 34 let, mojí matce je 65 let, žije s mým tátou, ještě mám bratra, ten žije se svou rodinou. Vidím mimo jiné obrovský problém v tom, že moje matka je obrovský generál (je učitelka v důchodu),tudíž chce každému diktovat život, každý by ji měl poslouchat a plnit její přání a příkazy. Vesměs veškerá pozornost se upíná na mého tátu, který s ní žije, ale i na mě, jelikož já se svou rodinou jsme od ní vzdáleni cca 2 km. Mám malého syna (3,5 roku), kterého dle mámy slov a i chování miluje. To nerozporuji, ale začínáme všichni vidět s mámou problém ten, že ona ať si cokoliv koupí nebo dostane, vše chodí do obchodů s účtenkou vracet. Jedná se o cokoliv (spodní prádlo, tričko, peřiny, atp.) Nyní mi darovali postel, kterou měli doma, pro mého syna do pokojíčku (mámy iniciativa), čtvrt roku si kupuje místo postele sedačku, kterou chtěla, ale není schopna. Neustále potřebuje poradit, neustále hledá vhodné alternativy, obtěžuje s tím ostatní, tátu, mě, nakonec jsem si s ní sedla a vybraly jsme společně tu, která se jí líbí. Sedačku s tátou jeli koupit, přivezli ji domů, táta ji smontoval a mámě se nelíbí. Předevčírem mě prosila, a´t s ní zajedu koupit rychlovarnou konvici, dnes mi táta volal, že je konvice již v krabici připravená k vrácení. 5 let není schopná koupit židle k jídelnímu stolu. Takže mají doma pouze dvě židle. Podotýkám, že finančně jsou naši na tom velmi dobře, táta vydělává velké peníze, mají našetřeno hodně peněz, takže problém v penězích není. Já za ní v poslední době vracela prostěradla, povlečení. Táta se mi o víkendu svěřil, že to ještě nevím o dalších x tisících věcí, které ona vrací. Moje máma se „léčí“ u psychiatričky s obsedantně kompulzivní poruchou – projevuje se u ní nutkavou kontrolou spotřebičů, neustále před odchodem je musí kontrolovat, zda jsou vypnuté, a tak je u nich doma vše vytažené ze zásuvky. Když odchází tak zamyká, když zamkne na druhý západ, pokračuje dál a je schopna cvakat jestli se tam ještě nenajde další západ. dle mého názoru s paní psychiatričkou neřeší vše, říká jí v ordinaci asi jen to, co se jí hodí. Vše tomu nasvědčuje. Myslím si, že by máma měla vyhledat psychoterapii, aby jí vhodný doktor poradil a pomohl ji zvládat pro ní stresové situace. Začínáme být všichni unavení z jejího věčného dirigování a vracení věcí. Chtěla bych se proto zeptat na vhodný postup, jak její vracení věcí řešit. Zkoušeli jsme si s ní promluvit, ona vše odsouhlasí, ví, že dělá něco špatně, ale za týden to udělá znovu. Táta chce mít klid, ale ona ho vždy donutí, aby udělal, co ona chce. A stejně klid nemá, i když dělá, co chce. Mám strach o tátu, on si moc nestěžuje, ale vidím na něm občas, že mu dochází síly, ale máma si jede neustále tu svou. Prosím poraďte, co s tím. děkuji 

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 11 měsíců

Milá Zuzko,
dopřejte tátovi jeho životní volbu a duvěřujte jeho bytosti, že ví co dělá. jinými slovy, at si to řeší mezi sebou.
Vy mužete mámě říci, že už se nebudete učastnit jejího kolečka nakupování a vracení – že veříte jí, že je samostatná a svépravná a že si tedy zařídí, co potřebuje. (pokud se tak necítí, že se pokusíte vyjednat zbavení svéprávnosti  a naleznete ji opatrovníka – tj. nadsázka ;) ) 
pokud toto neumíte – pak doporučuji psychoterapii ohledně toho, co vám v tom brání – to bez nadsázky.
máte pravdu v tom, že je to součást neurotismu, ocd a že by to bylo vhodné na psychoterapii – avšak psychoterapie je vhodná jen u toho, kdo je ochoten spolupracvat a chce se problému zbavit – máma to pravděpodobně není … má z toho sekundární zisk a toho není pravděpodobně připravena se vzdát … 
s věkem mentální pružnost klesá a u některých osobností není průběžně moc velká (a přiznejme si, dg. učitelka se neoficiálně také používá) 
je jen na vás, na kolik na tu hru přistoupíte
přeji vše dobré.
 

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.