Co mám dělat se synem, je nerudný, nekomunikuje a chová se špatně

Psychologická, partnerská i manželská online poradna zdarmaKategorie dotazu: Vztahy v rodiněCo mám dělat se synem, je nerudný, nekomunikuje a chová se špatně
Alena zeptal se před 3 roky

Dobrý den,
mám 2 syny, starší Martin studuje posledním rokem medicínu a mladší Ondra práva a filozofii. Martin je uzavřený, místy bývá nerudný, je pracovitý, odpovědný, studuje na jedničky, velký sportovec.
Mladší je pohodář, velmi společenský a milý. Stíhá neuvěřitelné množství věcí.
S oběma mám výborný vztah. Bydlíme v jedné domácnosti, přítel přijíždí pouze na víkend.
Problém nyní mám cca půl roku s Martinem, prohlašuje, že nechce být lékařem, nechce jít pracovat do Německa, nechce absolvovat atestaci v jakékoliv české nemocnici, neví s jakou slečnou má chodit,s jednou se rozešel a pak se na její žádost k ní zase vrátil, přitom se schází ještě s jinou. Začali jsme se dohadovat, už 3 měsíce na mě vůbec nemluví a chová se odtažitě a drze. Já měla též trable a byla jsem vystresovaná, takže jsme se občas chytli.
Tvrdí, že s e mnou nemluví, protože se nechce hádat, že není schopen žádného vztahu, že neví co chce, rozhodně neví, co bude po dokončení školy dělat. Říkal, že než by šel do našeho blbého zdravotnictví, raději bude dělat pokladního v Lídlu. Také řekl, že jeho největším problémem je, že nemá rád lidi.
K psychologovi jít nechce, prý je to ztráta času. Nikdy ještě nebyl takto depresivní.
Jak mohu pomoci prosím? Mám ho nechat, ať si dělá co chce? Přece nestudoval 7 let nadarmo, ale cítím, že ho nemohu k ničemu tlačit.
Děkuji předem za radu,
s pozdravem Alena

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 3 roky

Milá Alo,
bohužel je svépravný a dospělý. Je možné, že se rozhodne pro jiný život, než byste si přála. Jen ho upozorněte, že po dokončení školy si bude muset najít bydlení a být samostatný. Že ho ráda pozvete na oběd či večeři, ale že bydlet bude muset sám. 
Sama píšete: cítím, že ho nemohu k ničemu tlačit – tak se toho držte a opakujte mu větu: Jak si usteleš, tak si lehneš. Neberte zodpovědnost na sebe. Když nemá rád lidi, tak by nebylo dobré, aby s lidmi pracoval (sice stát do něj marně invetoval, ale než zlostného doktora, to raději …. )
Neláska – smutné… 
Přeji vše dobré.

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.