Dělání chyb

Lenka zeptal se před 7 měsíců

Mám celoživotní problém vyrovnat se s děláním chyb. Velmi se trápím a vyčítám si, když nějakým způsobem selžu, udělám špatné rozhodnutí nebo nedejbože někomu uškodím. Také se velmi odsuzuji za to, že jsem se mnohdy chovala hloupě/byla hloupá a nedošlo mi, co mi dojít mělo. Mám na sebe vysoké nároky a chtěla bych se vždy zachovat správně, což mě stresuje, paralizuje a ztěžuje situaci, když je třeba udělat nějaké důležité rozhodnutí. Chci se zeptat, čím bývají tyto potíže způsobené z hlediska psychologie. Kde se ve mě a určitě i v mnoha dalších lidech bere tahle nezdravá touha po dokonalosti a nedostatek smíření s vlastními chybami a nedokonalostí. Děkuji za odpověď.

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 6 měsíců

Milá Lenko,
odpovědí muže být mnoho z ruzných pohledu. Tak třeba: rodiče a učitelé zaměření na výkon a s pohledem hodnocení, co je dobře a špatně – a vaše vnitřní dítě toužící se jim zavděčit – takže je na vás říci mu s láskou – pro mne  jsi dokonalé a ode mne máš vše, co potřebuješ… 
také to muže být zbytnělé mužské ego.
Duležté je, jestli v tom tak chcete žít nebo to změníte a smíříte se s nedokonalostí svou i bližních.
Nelze dělat psychoterapii touto cestou. 

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.