Dospělý příživník

Markéta zeptal se před 2 roky

Dobrý den, rada bych se Vas zeptala na jeden závažný problém, který trápí celou naší rodinu. 
Jedna se o mou sestrenici. Je ji 24 let (letos 25). Po ZŠ nastoupila na SŠ, kterou ve 2 ročníku opustila,  nastoupila na další  SŠ placenou, kterou také nedokoncila,  poté nastoupili na SOU, které nakonec dokončila ve svých 23 letech. Během studia si brigádu nenašla,  jen cca na 1 měsíc,  poté ji to „nebavilo“. Do práce nastoupit nechtěla ptz ji všude nabízeli málo peněz. Žádná práce ji nebyla dobrá. Již asi od 12 let ma problémy s chováním,  je to lharka,  kradla v rodině peníze,  sestře kradla její osobní věci,  vzdy řekla, že to ona nebyla a tím to skončilo. Je chladná   nemá žádné emoce, není empaticka,  postrádá zodpovědnost, jedinne,  co ji zajímá je její telefon. Ve 12 letech byla u vychovne poradkyně,  která ji diagnostikovala pouze ztrátu emocí,  hrdost. Problemy s jejím chováním se stupnovali,  poté s ni její matka šla k psychlozce,  která ji diagnostikovala také ztrátu emocí a dále i chladnost,  bezcitnost,  ztrátu se o něco zajímat,  a svalovani viny na ostatní (v případě neuspechu), nic není její chyba. Psycholožka dala doporučení k psychiatrovi   bohužel odtud zoravu nemám. Aktuálně ji matka s partnerem vyhodili z bytu,  jelikož cela situace byla již neunosna (krádeže,  volání policie na matku,  neposlusnost,  agresivita, nezajem s čímkoliv pomoci a velké cerpani energii (za 1tyden 3 kubíků vody)). Problem pokracoval v tom, ze místo toho aby se postavila na sve nohy,  odešla bydlet k babičce (neustále slibuje ze nastoupi do práce,  rekne kam nastupuje,  kdy tam nastupuje,  rekne ze je s novými lidmi z práce v kontaktu, ale když tam zavolám a ověřím si to, je mi sděleno,  že se ji snažili zkontaktovat,  ale tel jim nezveda. Abych babičku trochu uklidnila,  pomohla jsem ji najít novou praci,  se vším jsem ji pomahala,  vše vyrizovala. Nastoupila 8.2 , až doteď jsme věřili ze se změnila a do práce chodí,  bohužel jsme zjistili,  ze v práci byla max 3 dny a poté nahlásil v práci neschopnost (po celou dobu neschopnosti bydlela u známých, ne u babičky), ted kdyz jsme na to přišli ma stále výmluvy a lze. Tvrdí jiny datum na neschopence,  Tvrdí,  že chodila do práce déle,  ale vždy mluvi o tom, co si dokážeme zjistit a zjistime ze lže. Bojim se o zdravý své babičky,  ptz ji všichni říkáme,  že ji musí vyhodit,  jinak se z toho zblázni a bude ji porad živit, jenže babička si neumí představit vyhodit ji.
Jeji otec ji donedávna posílal 5tis kapesné (dokud nebude pracovat) a matka ji plati paušál. Všichni tři ji dávají stále šance,  ale kromě babicky ji doma nikdo nechce. Co s takovým člověkem? Je to parazit. Na nikom ji nezáleží,  mysli si, ze ona má ve všem pravdu a všichni jsou hloupí, spi dlouho přes den,  nic nedělá. 
Co s tím? Jsem už zoufalá. 
Dekuji za odpověď 
 

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 2 roky

Milá Markétko,
chápu vaše obavy o babičku, bylo by dobré, třeba abyste společně zašli na konzultaci  … v podstatě by tématem měly být pocity babičky, které ji brání propustit vnučku samostatnosti … pocity lítosti, soucitu … láska je však schopná každému popřát svobodu a naplnění vlastní cesty, jakou lásku prokazuje babička sobě, když se nechá zneužívat… 
Další otázka je, kam je sestřenice schopná zajít, když chce pro sebe pohodlí … babička by měla pravidelně konzultovat situaci, aby se nepřehlédl kritický bod. 
Jedna z možností je, jako rodina se domluvit a zaplatit ji ubytovnu cca na dva měsíce, tam ji přestěhovat a popřát ji zvládnutí dospělosti. 
Další strukturu, řád bych nechala na spolupráci s terapeutem, kterého  si najdete… 
Přeji vše dobré.

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.