Jak pomoci matce mého partnera

Lenka zeptal se před 4 roky

Dobrý den, prosím o radu. Po dvouleté známosti jsem přesvědčila partnera, aby mne představil své matce. Bránil se tomu ji vidět, nechtěl se s ní setkat. Má jí moc za zlé, že se celé roky snažila bránit svého druhého syna-bratra přítele, který bral drogy a niky se o nic nedokázal postarat. Sama jeho matka klesla na samé dno, když svou situaci nezvládala, pila, kouřila a měla zdravotní problémy. Od nikoho si nenechala pomoci, až se ocitla sama bez práce, jakéhokoliv příjmu. Ze vzdělané ženy se stala troska v bídě. Po letech se však dočkala dědictví, které jí zase pomohlo přežívat. Přestala pít.Přítel svému ničemnému bratrovi pomohl najít práci, do které chodí, ale jinak je ve svých 40 letech zcela nepoužitelný. Bere jakési léky proti závislosti na drogách, ale jinak visí na krku matce, neopraví ani kohoutek.
Jednou jsem se přítele zeptala:“Jaká byla tvoje máma, když jsi byl dítě?“ A on na to: „Milovala nás a rozdala by se pro mne s bráchou“ Dřela po rozvodu s tátou, aby pro nás měla peníze…“ A to byl ten impulz, proč jsem ji chtěla vidět.
Přítel mi řekl, ať se připravím na všechno,pokud mne za matkou vezme. Čekala jsem ledacos, ale přes to vše mi té neznámé paní bylo líto. Dveře nám otevřela hubená stařenka, které osud přidal dvacet let na věku. Oči měla tak smutné a s obavami nás vítala. V domě zima, jen v jedné místnosti trochu hřál přímotop. V koutě se povaloval vánoční papír, omítky se odlupovaly, vše zašlé… Povídali jsme si, přítel chtěl zas chvilkami vyčítat, ale zastavila jsem ho. Ona byla tak moc nešťastná a sama. Copak to jde takhle zavrhnout mámu?  Nemá vnoučata, ani mít nebude, k lékaři nechodí, je vděčná za to, že bydlí s neschopným synem. To vše se stalo, protože ho milovala jak jen matka může milovat syna. A přišla tak o příjmy, druhého syna a přátele. Můj přítel je tak hodný, jak to, že pro něj máma přestala být mámou? Nechci jít proti partnerovi, ale té nešťastné paní chci pomoci. Odvézt jí občas k lékaři, uklidit, nakoupit. Partner nad ní ale zlomil hůl.Při loučení mi tiskla ruku  a já měla pocit, že můžu být její naděje. Jak partnera přesvědčit…Napadlo mne za ní občas přijet a nic mu neříkat. Je to dobrý nápad? Tohle může potkat každého. Ale co když za touto situací stojí něco jiného..

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 4 roky

MIlá Lenko,
vaše psaní je plno soucitu, lásky a pochopení. Stavit se za ní určitě můžete. To není nic proti ničemu. 
Bohužel váš partner emočně neustál, že …. se máma a bratr chovají jinak než on by si přál. Jeho máma zachranovala syna a sama spadla … je potřeba uvidět, že nejprve se musíme postarat o sebe, a nechat druhého na cestě, kterou si vybírá (třeba i syna( – svým způsobem to udělal přítel…. ale bohužel to udělal z pozice soudce, a tato role mu nenáleží….. možná i z pozice ukřivděného malého dítěte…. 
Můžete mámu podpořit tak, jak uznáte …. je to lidské …. 
(docela by mne zajímalo, kolik let je příteli a  vám :) ) 
Přeji vše dobré.

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.


Online semináře a lekce

Nově v nabídce naleznete online semináře - unikátní multimediální lekce, naprosto konkrétní návody a inspirace.