Kdy ukončit terapii?

Adéla zeptal se před 2 roky

Dobrý den, v červnu to byl rok co docházím na psychoterapii (frekvence 1x za 14dní).  Důvodem je moje naprosto šíleně nízké sebevědomí, neschopnost navázat zdravý partnerský vztah , občasné úzkosti atd.

Určitě vidím posuny, ale bohužel jsou témata ve kterých jsem se zacyklila (problémy v práci, šikana ze strany kolegyně a problémy s autoritativní a manipulativní matkou). Je pravda, že poslední asi 4 sezení nemluvím o ničem jiném než o situaci v práci, které mě velmi tíží. Nicméně na posledním sezení byla na mě terapeutka už dost nabroušená a řekla mi, že tohle je začarovaný kruh a že tohle řešíme pořád dokola a nevede to k ničemu. Že to takhle můžeme řešit pořád a plácat se v tom.  Bohužel mi přišlo, že mi i naznačuje, že tam zabírám místo lidem, kteří mají mnohem závažnější problémy (je možné, že jsem si to takto interpretovala já, jelikož já často slyším kritiku tam, kde není).  Ale pravda je, že jsem ze sezení odcházela ještě více vyřízená s pocitem, že otravuju prostě úplně všechny svými problémy…  Vím, že je terapeutka také jen člověk a zrovna tedy řeší i nějaké trable v rodině (to se jen zmínila lehce), takže možná jsme ji lehce vytáčela i já… Cítím se teď hrozně a mám chuť do terapie už nechodit, je pravda, že se cítím i provinile, že možná opravdu moje problémy jsou směšné oproti tomu, co zažívají jiní :-( 
Nevím jak dál, a zda nemám terapeutce napsat, že už tedy nedorazím…

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 2 roky

Milá Adélko,
vás to cyklení baví? Pokud nebaví? proč neuděláte změnu? Probírali jste, jak z toho kruhu ven na úrovni psychické a následně konativní? 
Nejde o to, že vaše problémy jsou nedůležité, asi spíše o to, jak je změnit …. jestli jste spolu nepřišli na to, jak je změnit, je asi vhodné spolupráci ukončit, přerušit…. 
držím palce.
 

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.