Kleptomanie?

Jana zeptal se před 1 rokem

Dobrý den, mám blízkou kamarádku, se kterou se vídám téměř denně a již před nějakou dobou jsem zjistila, že mi doma bere věci. Přečetla jsem si hodně informací o kleptomanii, ale nevím.. Bere předměty typu pinzeta nebo pilník na nehty, naposled 50Kč minci z drobných, které mám položené na botníku (byla nová, lesklá r.2021). Chodím k ní domu a není zas tak hloupá, aby to nechávala někde ležet a já si toho všimla, ale díky shodě náhod už jsem něco ze svého objevila – např onehdá jsme se smíchem řešily hmotnost její kabelky – jak to, že je tak těžká, když tam nic nemá.. Nakonec jsme vše postupně vyndaly a hle, na spodku byla moje pinzeta. Myslela si, že jsem si jí nevšimla a já jsem to přešla…
Jsou to předměty malé hodnoty, ale používá je a myslím, že je bere cíleně.. Kleptomani berou cokoliv.. Na druhou stranu je obětavá, pomáhá, není lakomá.. Finančně je na tom dobře, není to o penězích.. Vadí mi, že se to děje a chtěla bych si s ní o tom promluvit, ale nevím jak, předpokládám, že to popře, když nemám důkaz.. Někdo by jistě řekl, ať se na ní vykašlu, když mě okrádá, ale nechci o ni přijít, neměla zrovna jednoduchý život a rozumíme si..
Nevím, jak s ní o tom mám mluvit, aby se neurazila a „nezabejčila“, někdy taková dokáže být.. Už mě napadlo, že u ní též něco vezmu, co vim, že používá a bude jí jasné, že jsem to vzala já, když tam nikdo jiný nebyl a zjistí, jaké to je a třeba toho nechá.. Nechci se k tomu snižovat, ale někdy nastavení zrcadla funguje..
Poradíte? Děkuji Jana

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 1 rokem

Milá Jani, 
ocenuji vaš nedhled… že víte, že lidé jsou složití a vztahy také … kdybyste si chtěla na to téma přijít popovídat – třeba online na 15- 30 minut – bylo by to efektivnější, než odpověd zde… jde o to zvládnout svoje pocity a být klidná, otevřená a rozhovor otevřít např.: … „Mám tě ráda Jani. Nedá mi to, a ráda bych ti řekla nějaké své postřehy a nejasnosti. Víš, vím že jsi obětavá, chytrá…  a tak nerozumím tomu, že jsem si už několikrát všimla, že mi bereš věci nevelké, ale praktické hodnoty… možná tomu sama nerozumíš, jen jsem ti chtěla říct, že o tom vím… .“  A dál, podle situace…
Držím palce.

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.