Lucka zeptal se před 1 měsícem

Hezký den, ráda bych se poradila ohledně komunikace ve vztahu. Ač nemám jinak s mluvením problém, když mě něco štve ve vztahu, nedokážu to partnerovi říct. Odkládám to, někdy to nechám vyhnít a přejde to samo… ale ani jedno není řešení. Jak partnerovi říci, co mi vadí bez toho, aby to znělo jako obvinění, útok, výčitka, manipulace?
Díky

1 Odpovědi
Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 3 týdny

Milá Lucko,
váš dotaz je dobrý, jen si nejsem jistá, že na něj stačí odstaveček ;) . Správně víte, že výčitky vztah zabíjejí.  Nejprve je třeba “sama sebe posadit” do vnitřní polohy klidu a vyrovnanosti. Následně si pojmenujte vlastní pocity, které ve vás jeho chování vyvolává – projděte si, co je váš problém a co je skutečně míč na jeho straně. Následně se naladte intonačně na vlnu pochopení a  formulujte přibližně takto: “je to pro mne náročné, ti to ted říci, ale potřebuji to. Věřím, že děláš vše, jak nejlépe dovedeš a že mi nechceš ubližovat, a proto se chci zeptat, co tě vede k takovému … makovému chování.”…… “když děláš to a to…. cítím se tak a tak…. ” pokud je něco fatálního pro vás, co máte pocit, že ohrožuje přímo kořeny vztahu, pak “Víš, když děláš to a to, tak to přímo ničí můj vztah k tobě a nevím, co to s naším vztahem dlouhodobě udělá …”

Tak snad to pomohlo – držím palce

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.

Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.