Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu, jak můžu v době karantény (ale i obecně) pomoci své babičce. Babička je ročník 1938, od smrti manžela před deseti lety žije sama. Už asi dva roky u ní pozoruji stavy, které pro sebe nazývám depresivní, ale nejsem si jistá, zda je to adekvátní označení. Babička se jako mnoho seniorů cítí téměř neustále osamělá, ale její situace je podle mě závažnější. Často říká, že se jí nic nechce, do ničeho nemá chuť, je unavená, spoustu času prospí, někdy se už prý ani nepřevleče z noční košile. Několikrát se dokonce zmínila o sebevraždě, že ji nebaví žít, že měla chuť skočit z okna. To platilo i v době před karanténou, kdy jsem ji každý týden navštěvovala a měla kontakt s dalšími lidmi, ale nyní se to přirozeně zhoršilo. Každý den jí volám, ale má zastřený hlas, nejeví velký zájem o to, co říkám, většinou mi v odpoledních hodinách řekne, že se jí nic nechce a že si půjde zase lehnout. Babička byla v minulosti diagnostikována s panickou poruchou, byl jí předepsán Lexaurin. Mám za to, že jí byl předepsán pro použití při případné atace, ale babička ho postupně začala užívat denně (někdy několikrát denně), dlouho jsem nevěděla, o co jde, říkala, že je to zkrátka \\\\\\\“na nervy\\\\\\\“. Má také rodinnou historii psychických potíží, její maminka spáchala sebevraždu. V minulosti také řešila své stavy alkoholem, nyní, co vím a doufám, už ne. Trvalo dlouho, než jsem jí přesvědčila, aby navštívila psychiatra nebo psychologa, bylo těžké jí vysvětlit, že to neznamená, že je blázen; navíc má také problémy s tím, ukazovat lidem svoji řekněme slabost (proto se například už před karanténou více izolovala, protože po úrazu nechtěla \\\\\\\“aby lidi viděli, že špatně chodí\\\\\\\“; na jednu stranu říkala, že s nikým mluvit nechce a když měla šanci, setkáním se vyhýbala, na druhou byla nešťastná, že je sama), a já se obávala, že při návštěvě specialisty by mu svoje potíže prostě nesdělila. Nakonec se mi podařilo ji přesvědčit, ovšem kvůli pandemii se návštěva neuskutečnila. Nyní vůbec nevím, co mám dělat a mám o ni velký strach. Předem velmi děkuji za odpověď.
Milá Evi,
bohužel ani za člena rodiny neodžijeme jeho břímě. Jste hodná vnučka, že ji voláte… Lepší než lexaurin by byla asi antidepresiva…možná by je mohl předepsat její obvodní lékař a mohla byste jí je dovézt. Podle mého více dělat nemůžete. Držím palce.
Potřebujete více pomoci?
Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.
Vlastní dotaz
Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.
Online semináře a lekce
Nově v nabídce naleznete online semináře - unikátní multimediální lekce, naprosto konkrétní návody a inspirace.