Přítelkyně a já

Jirka K. zeptal se před 3 měsíce

Dobrý den, mám takový dotaz.
Trápí mě ve vztahu určité věci a potřebuji na ně odpověď. 
Kdykoliv když představím svojí přítelkyni mým kamarádům, tak pak mám úzkostné stavy a vadí mi, že se s nimi baví. Často odejdu ze společnosti a zavírám se sám do sebe a když pak přijdu, tak se o to víc bavím s kamarády a na přítelkyni nehodím ani pohled. Proč se mi tohle vyvolává v hlavě? Občas mě popadne i pocit žárlivosti, který v sobě usilovně potlačuji, hlavně když se baví nebo píše s nějakým klukem, i přesto že jí důvěřuji. Jak se tohohle pocitu zbavit?
S přítelkyní máme často miniaturní hádky, z kterých pak vyústí ignorování jeden druhého. Vždycky se naštve jedna strana a ta druhá je v pohodě, ale na to konto se to pak celé otočí a je to naopak, až z toho jsme následně uražený oba. Po nějaké chvilce je to pak v pořádku, jedna ze stran se omluví a jde se dál. Ale je to takhle pořád. Přijde mi to dost infantilní na náš věk. Mluvíme dostatečně o problémech, ale většinou to je z mé iniciativy. 
Máme toho dost společného a rozumíme si v hodně odvětvích, ale zmiňované faktory ten vztah narušují a postupně nás to oba časem bude štvát víc až to nakonec vztah zničí. 

Jaký je na to váš názor? Předem děkuji za odpověď.
J. K.

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 2 měsíce

Milý Jirko,
zminujete věk – by mne zajímal – je pravda, že bych odhadovala – dospívání … 
mno, ale když si nepořešíme některé své bolístky a strachy zavčasu, mužeme s nimi zemřít a mezitím si s nimi zkazit vztahy. 
Prima je, že se umíte omluvit – ale jak v poradně občas slyším, to, že se omluví a pak to stále opakuje, mi je k ničemu ….
Muj názor na Vás: pocit nejistoty, méněcennosti – že pro přítelkyni nejste jedinečný? z toho žárlivost …
Zkuste sám sebe trénovat – dát si předsevzetí, že se budete chovat jinak a zkusit to … taky zkuste s tím pocitem zapracovat a sám sobě říci, přeci se nennecháš ovládat takovým primitivním vlastnickým pudem …  uvidíte, třeba vědomé usilí o změnu, upraví jak vaše prožívání tak situace…
Mužete kontaktovat mne nebo jiného terapeuta, abyste měl podporu pro práci se sebou i emocemi. 
Přeji vše dobré.
 
 

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.