Prosba o Váš odborný názor

Lucie zeptal se před 6 měsíců

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. Představte si, že máte nevlastní sourozence z tátova 1. manželství. Máte je moc ráda, ale kdykoli je chcete vidět, nebo se o nich jen zmíníte, vznikne problém. Pokud je jedu s tátou navštívit, mamka dělá doma vždy dusno, aniž by k tomu měla logický důvod. Když jsme se jí ptali, zda by nás mohli někdy navštívit, navrhla sice termín, avšak buď jen pár dní dopředu (tudíž neměli čas), nebo až za několik měsíců. Táta navrhl, že bychom s nimi šli do restaurace,  to však odmítla, že je to prý drahé. Nyní, když jsem již dospělá, nemohu  stejně jako můj táta neustále ustupovat historickým a nelogickým argumentům, jen aby byl doma klid. Z tohoto důvodu vznikla hádka. Máma se ve mně snaží vyvolat pocity viny a například mi píše, že se mě bojí a proto se mnou nebude trávit tolik času jako dříve (přitom mám jen jiný názor). Všem vypráví zkreslenou podobu příběhu tak, aby vypadala jako oběť. Když jsme se s ní snažili v klidu si vše vysvětlit, prostě jen vstala a odešla. Vrátila se až někdy v noci.  Babičce vykládá kdoví co, takže ta mi nyní každý den vyděšeně telefonuje. Tvrdí že mám sice pravdu, ale že přeci nechci, aby si kvůli mně mamka ublížila. Mamka má poměrně necitlivé argumenty zaslepené záští, proto i když by se vyřešil problém se sourozenci, pro mě by problém vyřešen nebyl. Místo omluvi se pouze vymlouvá na hormony, horoskopy atp.
A teď si představte, že napíše svou verzi příběhu (která skutečnosti odpovídá jen částečně) do onlineporadny a vy jí dáte za pravdu, aniž by jste znala celý problém. Tak mi prosím poraďte, co dělat nyní, když má  v rukou vaši odpověď, jako důkaz, že ji nerespektujeme a ona je zcela v právu chovat se tak, jak se chová.

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 4 měsíce

Milá Lucie,
to mne velmi mrzí – máte pravdu – odpověd byla velmi stručná – na úrovni rozsahu dotazu – rovněž je to ukázka toho, jak každý žijeme ve svém subjektivním vnímání světa.
Mamka má bohužel právo vymezit se na teritoriu domova … mamka tedy, jestli tomu dobře rozumím, staví bariery, podle vás neopodstatněné… tak se mamce může stát, že za zdmi skončí sama … – i to může být pro ni důležitá zkušenost.
Ocenuji, že vy byste byla ráda mírotvorce – tak můžete navrhnout, aby se uskutečnilo setkání nejlépe vás tří a mne – kde moje role může být – mediátor, nárazník, tlumočník – konzultant … 
Může setkání proběhnout v různém složení. 
Důležité je hledat cestu k míru. Když se to nedělá, končí to válkou a mrtvolkami. Nalézání míru stojí úsilí, vnitřní transformaci, uzdravování vlastních zranění, odpouštění a respektování druhých – je to dřina … 
Luci, vy můžete říci své pocity, názory, nápady, a také mussíte respektovat role a rozhodnutí dalších lidí na šachovnici – jak se říká – patchworkové rodiny – to je kumšt…
Držím palce a přji vše dobré. 
 

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.


Online semináře a lekce

Nově v nabídce naleznete online semináře - unikátní multimediální lekce, naprosto konkrétní návody a inspirace.