Rozvod nebo záchrana manželství

Zuzana zeptal se před 8 měsíců

Dobrý den, obracím se na Vás v tíživé životní situaci týkající se mého manželství. S manželem jsme spolu skoro 8 let, z toho 4 roky manželé. Máme malou 4letou dceru. Náš vztah provází dlouhodobé problémy-zejména neschopnost komunikace, časté hádky a lhostejnost partnera cokoli řešit. V našem vztahu bylo vždy vše na mě, partner chodí prakticky jen do práce, jinak se do rodinného života nezapojuje. Já jsem dost citlivý a emočně nestabilní člověk. Pokoušela jsem se s ním naše problémy několikrát řešit, ale jeho postoj je odmítavý, chce mít zejména klid. Naše problémy bohužel vyústily v mojí drogovou a alkoholovou závislost. Proto jsem se sama dobrovolně rozhodla nastoupit dlouhodobou léčbu pro závislé matky s dětmi. V sanatorium jsem s dcerou již 6.měsíc a chci pokračovat ještě v následující tříměsíční adaptaci. Manžel dceru pravidelně navštěvuje, o nápravu vztahu jeví zájem, avšak zůstává jen u slov a výmluv jak nic nestíhá a jak je vše pro něj těžké. Zkrátka se z jeho strany neděje nic. Dokonce stále pokračuje v užívání marihuany, což se potvrdilo při poslední návštěvě, kdy musel být z návštěvy vykázán. Již v minulosti jsem se několikrát rozhodla pro rozchod, vždy jsem se ale nechala přemluvit, že začneme na vztahu pracovat a zůstala jsem kvůli dceři. Problém je, že ze strany manžela nikdy k žádným změnám chování ani snaze o nápravu nedojde. Bojím se vychovávat v takovém vztahu dceru. Hádky a řev jsou u nás na denním pořádku. Já vztah považuji za neúnosný a nechci aby má dcera trpěla, vím že to vše odnáší zejména ona. V minulosti jsme uvažovali o návštěvě manželské poradny, nejsem si jistá zda to má ale v současné době smysl a zda je vztah možné zachránit. Ačkoli je to pro mě velmi těžké a bolestivé, rozhoduji se, zda mám od manžela odejít. On s rozvodem nesouhlasí a v případě rozvodu chce požádat o svěření dcery do péče, s čímž nesouhlasím já. On se ohání mou minulostí. 
Co si o takové situaci myslíte? Je v tomto případě rozvod správné řešení, nebo je zde ještě naděje na nápravu?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem,
Zuzana Tesařová 

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 8 měsíců

Milá Zuzanko,
gratuluji k úspěšnému pokračování léčby. Jistě tam máte možnost spolupráce s členy rodiny – nebo ne? Nevím přesně, jak to tam mátě organizováno – za mne by byla užitečná i párová terapie jako součást léčby.  Pokud by bylo vidět, že se nic nemění, pak skutečně nezbývá nic jiného než rozvod. Doporučuji vám spolupracovat s tamějšími profesionály a to, co mi píšete s nimi proberte. Vždy je lepší dohoda a spolupráce než bojové soudy.
Přeji vše dobré.
 

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.


Online semináře a lekce

Nově v nabídce naleznete online semináře - unikátní multimediální lekce, naprosto konkrétní návody a inspirace.