Tchýně má poruchu osobnosti

Kristýna zeptal se před 1 rokem

Dobrý den, 
řeším velký problém, který si velmi skrytě uvědomuje i můj partner a jeho blízké okolí. A to takový, že jeho matka (má tchýně) je sociopat. Po dalším zkoumání jsem vypozorovala, že trpí emočně nestabilní poruchou osobnosti – hraničního typu. Zcela si vytvořila závislost na svém synovi, kterým si celý život snaží vynahradit partnera, kterého samozřejmě nemá, protože s ní opravdu nelze dlouhodobě žít . Můj přítel se již v 15ti letech musel, díky jejímu chování, odstěhovat. Na začátku našeho vztahu mě však dostatečně nevaroval a nějakou dobu jsem si myslela, že je tchýně normální. V současné době jsme museli s jeho matkou pobývat, jelikož se dostala do finanční tísně a já jsem tedy neoponovala, protože v době, kdy jsme bydleli sami, na mě přítel nepřenášel její emoční výlevy, tudíž jsem nevěděla v jakém rozsahu a typu jsou. Nyní jsem v situaci, kdy jsem se z ní psychicky zhroutila ( ona o tom neví), odstěhovali jsme se od ní, ale díky svému manipulativnímu vlivu se snaží stále mého přítele ovlivňovat ( manipulativní SMS a věty typu “ Zase si mě tu nechal samotnou, ostatně jako celý život.“ ,“Zemřu samotná a tobě to bude jedno“). Přítel si její chování uvědomuje, nenechává se tím zcela pohltit, ale jsem si zcela jistá, že některé chování, které jeho matka dělá, považuje za normální a nějakým způsobem si jej dokáže zdůvodnit nebo alespoň zlehčit ( vzhledem k tomu, že vyrůstal s ní sám, tak jeho obranný mechanismus chápu, protože to má samozřejmě vliv i na jeho psychiku). Vzhledem k tomu, že si celou situaci uvědomuji, tak bych Vás chtěla požádat o radu, jak mu mám přednést, že jeho matka je opravdu psychicky nemocná a má to diagnosu. Není vůbec lehké takovou situaci řešit, ale vzhledem k tomu, že to začíná zasahovat i do našeho partnerského vztahu, tak si myslím, že je na čase otevřít mu oči a nějak jí pomoci. 
Děkuji předem za odpověď

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 1 rokem

MIlá Kristi, 
požádejte partnera o společnou konzultaci  se mnou nebo s jiným partnerským terapeutem, abyste společně utřídili myšlenky, rizika, emoce, možnosti … dobré by bylo, abyste s přítelem situaci sdíleli a společně si ji prohlíželi … aby vás to nerozdělilo, je třeba takt, pochopení… 
Můžeme dát spolu i online … 
Přeji vše dobré.

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.