Tlak od rodičů na děti

Tomáš zeptal se před 7 měsíců

Dobrý den,
jsem ženatý 2 roky a s manželkou máme úžasný vztah. Bohužel se nám nedaří zatím mít miminko a od rodiny to dostáváme náležitě najevo. Narážky typu, že jsme staří nebo, že máme zmeškáno. Jedno nebo dvě popíchnutí jsou v pořádku, ale v posledních měsících se to změnilo v každodenní vyčítání od rodičů. Jedná se zejména o moji část rodiny. Přiznám se, že jsem vůči tomu tlaku přestal být imunní a nevím, jak se k tomu postavit.

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 6 měsíců

Milý Tomáši,
nejprve je třeba se vyrovnat s tématem bezdětnosti – připustit možnost, že dítě na svět nepřivedete. Výčitky ze strany od rodiču jsou vskutku nevhodné a nemístné.  Je třeba vědět, že rodičum děkujete za život a že s životem naložíte jak nejlépe dovedete s plnou zodpovědností a láskou k sobě a k životu. Nejste tu proto, abyste plnil očekávání rodiču. Mohu vám napomoci toto zpracovat na vnitřních urovních. Mužete rodičum říci při zdravé vyrovnanosti se se sebou: „Vskutku mi je líto, že nemohu vám porodit vnouče. Jestli kontakt se mnou kvuli tomu pro vás je nepříjemný, nemusíme se vídat. Poslouchat zbytečné výčitky mi je fakt nepříjemné a nebaví mne to.“
Přeji vše dobré. 

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.