Uplakaná rána

Lukáš zeptal se před 9 měsíců

Dobrý den pani Roveno,
než začnu řešit problém osobně a tím syna rovnou postavím před skutečnost, že je možná nějaký problém, zkusím poprosit o názor Vás.
Máme syna, je mu 5 let a každé ráno ( až na světlé vyjímky) řešíme pláč z důvodu odchodu do školky. Nejde vyloženě o žádné scény, kdy by nám vysel na nohou, nebo utíkal. Jde o smutek a pláč který spustí jakýkoliv neočekávaný podmět – nemá svoje oblíbené sandálky (venku je sychravo, nebo mokro), má sladký oběd, nebo tvaroh ke svačině (který nesnáší), nemůže ráno najit svou hračku, má ráno maličkou rýmu = vše je důvod začít plakat a vymlouvat se, že nemůže do školky.
Do školky začal chodit před jeho 3. narozeninami, byl maličký a vše jsme tomu podřizovali – do školky začal chodit na 2 dny v týdnu jen na 3 hodinky, aby si začal zvykat, po asi 6 měsících, začal chodit na delší dobu a to do oběda. V této školce měl celkově problém, hlavní problém byl s neempatickou paní učitelkou, která byla okamžitě spouštěč pláče. V jeho 4 letech jsme změnily bydliště i školku. Kolektiv školky nám na nějakou dobu změnil ranní odchody na běžnou usměvavou záležitost. Syn je tam spokojený a jelikož paní učitelka i paní ředitelka jsou našimi přáteli, víme že jeho chování je ve školce zcela standartní, má kamarády a zapojuje se. Problém jsou ale opět rána, syn chodí s manželkou na 8 hodinu, aby měl na vše dostatek času a nemusel zbytečně brzy vstávat. Bohužel každé ráno, odmítání, přemlouvání, pláč a smutek. Mrzí nás to, nechceme aby zbytečně zažíval ranní stres a začínal ráno s pláčem. Mluvíme s ním o tom, ptáme se, zjišťujeme, hrou a příběhy ve knížkách se snažíme dozvědět jestli ho tam někdo, nebo něco netrápí, jestli se někoho nebo něčeho nebojí. Jeho jedinná odpověd je, že chce zůstat doma. Pak přichází odpovědi které, ačkoliv je před ním nezlehčujeme, víme že nejsou zcela pravdivé – Nebaví mě to tam, nechci zpívat,s nikým si stejně nehraju, chci být doma (vše jsme probírali s paní ředitelkou a ta se přimo na syna zaměřila – nic takového nepozorovala, hezky se od rána zapojuje a odpoledne když ho vyzvedávám si ještě kolikrát postěžuje, že jedu moc brzy, že si chce ještě hrát s kamarády). Jen ty uplakaná rána.
 
Děkuji předem za Váš čas.
 
S přáním krásného dne,
 
Lukáš.

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 8 měsíců

Milý Lukáši,
toto je téma na dětského psychologa … omlouvám se tedy, ale tento dotaz přenechám jiným. 

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.


Online semináře a lekce

Nově v nabídce naleznete online semináře - unikátní multimediální lekce, naprosto konkrétní návody a inspirace.