Závislost na jídle

Horná zeptal se před 2 roky

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Můj otec (53) je závislý na jídle. Již několik let trpí obezitou, ovšem dle lékařských vyšetření je naprosto zdraví, tedy podle jeho slov. Letos mu byly předepsány léky na vysoký tlak, to jsou jediné léky, které užívá. Můj otec pracuje již 15 let v marketingu a je tedy každý den, celý den, osobně či po telefonu, v kontaktu s nespočtem lidí. To u něj vede k velkému tlaku a stresu.
Jeho den začíná snídaní ve formě klidně i čtyř porcí, a to je jen začátek jeho dne. Jelikož je pořád na cestách, nedokážu přesně určit, kolik toho sní v restauracích či motorestech. Kdykoliv je doma, co patnáct minut musí jít do kuchyně a něco sníst. Lednice je prvním místem, které navštíví, když přijede domů. Jí po malých dávkách celý den, došlo to dokonce tak daleko, že ujídá jídlo určené pro mé menší sourozence, nebo dokáže sníst večeři pro celou rodinu sám se slovy, že celý den nic nejedl. Moje matka, jeho manželka, jí jednou denně, a to protože nám jako dětem přenechává svoje porce nebo protože jídlo určené jí snědl můj otec.
Když si jako rodina chceme o jeho problému promluvit a poukázat na náznaky závislosti, začne být agresivní. Připomíná mi silně drogově nebo alkoholově závislého. Co mě však děsí je fakt, že vědomě jí jídlo určené pro jeho vlastní děti, chová se sobecky a egocentricky. Bojím se, kam až to zajde.
Prosím Vás o radu, jak se v této situaci chovat. Předem upozorňuji, že jakoukoliv navrhovanou léčbu či poradnu již dříve okamžitě zamítnul. Je zde nějaký způsob nebo opatření, které by nám pomohlo zvládnout jeho neukojitelnou touhu po jídle?
S pozdravem
Horná

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 2 roky

Milá dcero,
slyšela jste základní heslo: pomáhat můžeme pouze tomu, kdo o to stojí…
Váš otec je dospělý a svéprávný … ano, závislost na jídle je prostě závislost….  není to na vás, kdo to má řešit. Je možné pro otce zavést speciální lednici a jídlo pro ostatní zamykat. Matka se však s otcem musí domluvit… pokud to nedokáže, necht ona zkusí konzultaci…. 
Přeji vše dobré.

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.