Agorafobie a jak se s ní vyrovnat
Agorafobie a jiné úzkosti.
Kde je láska, je odvaha.
„Jakmile ze srdce vypustíš strach před smrtí, neodváží se do něho vstoupit žádný strach vůbec.“
Seneca
a někdy je to složitý
Úzkostná porucha
Agorafobie a jak se s ní vyrovnat?
Agorafobie a její léčba?
Agorafobie je jednou z úzkostných poruch, vyznačuje se tím, že člověk má strach z pohybu po veřejných prostranství a to tak, že jeho tělo zachvátí panika. Agorafobie významně ovlivňuje kvalitu života.
Typickými situacemi, kterých se agorafobici obávají, jsou např. návštěvy obchodního centra, cesta dopravním prostředkem, fronta, být mimo domov. Často se setkávám s tím, že klient má panickou reakci spojenou jen s jednou max. třemi konkrétními situacemi – např. s cestováním veřejnou dopravou, chůzí po ulici, čekáním ve frontách. Tělo v takových situacích nejčastěji reaguje tak, že srdce tluče na poplach, dech se zkrátí, svaly jsou napjaté, potí se a má různé potíže s trávicí soustavou.
Život mezi lidmi a s lidmi je základní lidská potřeba, ale také zkušenost, která často bolí. V důsledku toho vznikly různé typy úzkostí např. demofobie (strach z davu), která např. brání člověku jít do kina, divadla nebo po Václavském náměstí. Často se setkávám se strachem z vystupování před lidmi, který lidem stěžuje studium i karieru, protože prezentační dovednosti začínají patřit k základním sociálním dovednostem. Jiným lidem znepříjemňuje život strach z pozornosti (skoptofobie), což v praxi např. znamená neschopnost najíst se mezi lidmi. Život v civilizaci komplikují i další fobie např. strach ze špíny (mysofobie), z nemoci (nozofobie) či klaustrofobie…
Principielně můžeme říci, že agorafobie a obecně většina úzkostných poruch souvisí s absencí důvěry nebo-li s neharmonickým vztahem k sobě, k životu a k lidem.
Léčba agorafobie
Léčba agorafobie a jiných úzkostných poruch je závislá na individuálním člověku a intenzitě úzkosti. Pokud člověka úzkost nepohlcuje a dostavuje se jen občas, obvykle je zvládnutelná psychoterapeutickou cestou. Pokud vám však agorafobie významně omezuje kvalitu života, je vhodné kombinovat léčbu psychoterapii s mediakcí z rukou psychiatra.
V léčbě úzkostné poruchy se mi velmi osvědčuje technika KERP
Při společné práci s člověkem s agorafobií či jinou úzkostnou poruchou obvykle kombinuji:
1. práci s myšlenkami (přeprogramování myšlenkových map)
2. abreakci traumatizující události a pročištění nepříjemných pocitů s tím spojených
3. pročištění nepříjemných pocitů v současných situacích a navození vnitřního klidu v těchto situacích
4. také je třeba, aby člověk nové, vhodné jednání zkoušeli v praxi, protože bez zkoušení v praxi se život nezmění a to je už na každém klientovi.
V tomto procesu nám pomáhá individuálně vedená léčebná meditace.
5. někdy se celý proces neobejde bez složitého procesu sebepoznání obzvláště v kontextu sociálních vztahů.
Když budete mít pocit, že Vám mohu pomoci s léčbou agorafobií nebo jinou úzkostnou poruchou, ráda s Vámi budu spolupracovat, kontaktujte mne.
Více článků v rubrice PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ zde.
ROZCESTNÍK na všechny články zde.