Jak se vyrovnat s rozchodem

„Rozchod bez nenávisti je pokračování lásky v jiné formě.“                                                             Jean Paul (1763-1825)

„Jediné, co je horší jak předčasné manželství, je opožděný rozvod.“

                                 Louis De Boissy 

Jak se vyrovnat s rozchodem?
Jak uvolnit pouto připoutanosti při rozchodu?

rozchod portrét

Rozchod. Rozvod. Kus života jste šli spolu a věřili, že to tak bude napořád. A najednou je tu víc bolesti, prázdna než příjemna. Jeden z Vás se rozhodl, že dál chce jít sám, jeden z vás je o krok napřed při vyrovnáním se s rozchodem. Když čtete tento článek, pravděpodobně jste to vy, kdo o rozchodu nerozhodl, jen ho musíte přijmout. Na svatbu musí byt vždy souhlas dvou, avšak na rozchod stačí rozhodnutí jednoho. Je jedno, zda je to obyčejné vyhoření nebo moc vzájemného ubližování si, moc bolesti.

Vyrovnání se s rozchodem probíhá obvykle v několika fázích a několika rovinách. Budu se tu věnovat psychologické rovině (další roviny jsou sociální a ekonomická). Každý příběh a každý člověk je individuální a tak fáze probíhají v různé intenzitě a různě dlouho.

rozchod rozvod vyrovnání 1 fáze

1. fáze rozchodu/ rozvodu: Popírání rozchodu
Obvykle odmítáte přijmout rozhodnutí partnera. Smlouváte. Nabízíte změny. Nepřipouštíte si, že by to partner mohl myslet vážně a definitivně a že již nemáte vliv na jeho rozhodnutí. Slýchávám věty: Budu bojovat za náš vztah. Slyšíte absurditu té věty? Vždyť láska je svobodná a plyne. Boj nic dobrého nepřináší. Smlouváte? To nesmlouváte se mnou, ale se sebou. Ta věta říká, nejsem ve svém středu. Ze svého středu můžete říci a učinit některé kroky, ale bez urputnosti a naléhavosti.
V této fázi prožíváte emoční stres, spojený s nejistotou, strachem z budoucnosti. Často se dostavují potíže se spánkem, s jídlem, noční pocení, potíže se soustředěním.
Doporučuji: myšlenkovou sebekázeň, slyšet, co partner říká. Položit mu zásadní otázky, poprosit o to, aby Vám pravdivě odpověděl bez falešných nadějí a pak nezbývá, než odpovědi přijmout. V hlavě netvořit naděje a fantazie. Vnímat bez iluzí, jak se partner chová, jak je sexuálně vstřícný nebo odtažitý – a tady pozor, sexualita je sice dobrý barometr, ale ne vždy, tak ať neupadnete do iluze vytvořené jedním sexuálním aktem.
Tato fáze končí přijetím toho faktu: Dál musím sám/a. Je to tak.

2. fáze rozchodu/ rozvodu: Obviňování, hledání viníka
Kdo za to může? Hledá se viník, který může za rozchod. Myšlenky „Jsem to já, kdo si to zasloužil? A jak moc?“ střídají nápady typu: „Partner je sobec a nic nechápe.“
Emoce: Pocit viny střídá pocit vzteku. Těmito pocity se snažíte obejít bolest srdce, která je s rozchodem spojena.
Doporučuji: Nehledat viníka. Přijmout adekvátní část zodpovědnosti. Můžete poprosit partnera o napsání několika podstatných vět, které ho vedli k rozchodu. Sami nebo s terapeutem si je projděte a uveďte do kontextu se svým vnímáním příběhu. Pokud tuto fázi berete jako užitečnou životní lekci, doporučuji konzultaci s psychoterapeutem. (samozřejmě, že se můžete objednat).

3. fáze rozchodu/ rozvodu: Uzdravení duševního srdce aneb skutečné zvládnutí rozchodu
Tato fáze vyrovnání se s rozchodem předpokládá ochotu projít emoční bolestí, sám si uzdravit zjizvené srdce a pustit pouta na všech úrovních (na úrovni rozumové, citové, sexuální, existenční). Důležitá pouta vznikají na úrovni pohlavních orgánů, soláru, srdce a hlavy. Často je třeba proces provést vědomou psychoenergetickou prací. Znamená to např. to, že kus vlastní energie, srdce jste dali partnerovi a nevzali si ho zpět (promíchali aury a neuvolnili), že některé pouto nebylo uvolněno.
Naučit se vnímat vlastní celistvost i bez partnera.
rozchod vyrovnání 3-4 fáze
Doporučuji v této fázi spolupracovat s psychoterapeutem. Tato fáze má několik podfází. Doporučuji využít techniku KERP – cesta k uzdravení srdce a psychoenergetického systému člověka.
psycholog praha

4. fáze rozchodu/ rozvodu: Nová, znovunabytá vnitřní svoboda a otevřenost a její realizace
Ta se bohužel nedaří všem. Člověk se cítí celistvý i sám, užívá radostí života a zároveň sdílí ve svobodě s druhými to, co je v dané chvíli možné. Když jste tady – můžete říci: Vím, jak se vyrovnat s rozchodem.

Když budete mít pocit, že Vám mohu pomoci s utříděním myšlenek, uzdravením srdce a vztahu nebo hledáním Vaší individuální cesty, kontaktujte mne.

A závěrem trochu s úsměvem, vězte, že v tom nejste sami a rozchod zvládnete:
rozchod muž žena vyrovnání

Více článků v rubrice LÁSKA, SEX A VZTAHY zde.

Mgr. Radana Rovena Štěpánková

Péči o duši a vztahy se věnuje od ukončení magisterského studia na Univerzitě Karlově v r.1993. Ví, že tvoření duše je umění nanejvýš významné. V současné době se se svými klienty potkává ve své soukromé praxi v Praze a v Nymburce, kde nachází cestu, jak k harmonickým vztahům, tak k rozvoji vnitřní celistvosti duše technikou KERP, jejíž je autorkou.

Mohlo by se vám líbit...