Pomoc kamarádce

Lucie zeptal se před 2 roky

Dobrý den, píšu již protože jsem zoufalá a nevím, jak mám pomoci mé kamarádce. Nebere vážně nic, z toho co řeknu, mysli si, že je naprosto v pořádku. Kamarádka měla těžké dětství, matka ji bila, nic ji nedovolovala, vše dělala za ní, i když E. chtěla dělat cokoliv. V podstatě z ní odmalička dělala nesvéprávnou. Když jsem se s ní začala na střední kamarádit, zrovna v tu dobu ji umřela babička, která zastávala funkci pravé matky a E. na tom byla opravdu psychicky špatně. Vnimala však realitu a já se ji snažila psychicky pomoct a má pomoc tenkrát stačila. Nyní nám je oběma  24 let. E. se minulý rok 3x zhroutila, chodila do podpůrné skupiny, k psychiatrovi, bere antidepresiva (jaké mi neřekla), v létě byla měsíc hospitalizovaná na psychiatrii v Bohnicích. Byla ji diagnostikována somatoformní porucha, avšak nyní si myslím, že je to vážnějšího charakteru. 
Poté se s ní rozešel dlouholetý přítel, který už její stavy nezvládal. 
Byla jsem s ni v září na dovolené, přišla mi OK, pak jsem ji viděla po delší době v prosinci, to mi přišla ještě lepší.
Teď jsem ji viděla před týdnem a nic tak hrozného jsem ani po takovém zlepšení nečekala. Už predtim nahrávala podivné videa na sociální sítě – což dělala těsně predtim, než se zhroutila. Ale její stav je nyní příšerný. Nejí, nespí (spí cca 2 hodiny denně), vzala si 3 půjčky, protože se zasloužila, má 6 prací, zakládá politickou stranu a nadaci. Mysli si, že z ní bude úspěšná manažerka a bude vést firmu. Přihlásila se na práva, i když opakovaně nedodělala ani jeden semestr ve škole (byla 5x na soukromé škole). Natočila porno (to by v životě predtim neudělala, byla zasadova a vždy to odsuzovala) a ještě s jinými kluky spala za peníze. Začala se učit dva cizi jazyky, zpívat, hrát na klavír. Nevnímá realitu, má zaseky, nedokončuje věty. Nyní nabourala auto, protože měla v autě milrospánek, dále v autě jezdí. Všechny mé pomoci a rady jsou zbytečné. Křičela na mě, že se má nejlíp v životě a že ji závidím, kam se dostane a jaký bude vydělávat prachy. Nikdy se mi tohle nestalo, vždy jsem zvládla všem pomoci, ale tohle je nad moje síly. Pomoct nechce, tvrdí, že je vše v pořádku, že se má skvěle a spánek nepotřebuje. 
 
Jsem opravdu nešťastná, ráda bych ji našla nějakou psychologickou pomoc, bohužel nikam nechce, už jsem se o to pokoušela. 

1 Odpovědi
Mgr. Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 2 roky

Milá kamarádko,
respektujte, že za ni nejste zodpovedná – popřejme v dobrém: kdo chce kam…
Holt někdo kráčí do pekla a ani si nevšimne …
Ano, nedělá to na mne taky dobrý dojem, ale co naděláme, změnu musí druhý chtít, musí přistoupit na to, že chce pomoci … od vás či i od někoho jiného …
to ale nedělá ….

tak vypadá odcizení se od svého pravého já … necítení se … ego vláčí do záhuby …

Můžete ji popřát hodně štěstí a říci, že když bude mít pocit, že vás potřebuje, at se obrátí a že spolu něco vymyslíte.

 

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.


Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.