Alena Doubková zeptal se před 2 měsíci

Dobrý den, prosím o radu, jak jednat se synem 17 let, který nechce komunikovat s rodinou. Sestru odřízl před rokem, na otce je schopen zabručet Jo a Ne(bydlí u něj) a se mnou nemluví, neodepisuje na zprávy. Vztahy po rozvodu s jeho otcem jsou výborné, fungujeme celá léta jako rodina. Otec nemá novou partnerku, já ano. S mým partnerem v dětství vycházel výborně, v pubertě odřízl i jeho. Syn je nadprůměrně inteligentní, introvert, kliďas. Se svými kamarády nebo prarodiči mluví normálně. Už nevím, jak na něj. Vyřídí si, co potřebuje, postará se o své věci, na požádání pomůže otci v domácnosti (mně ne nebo se zpožděním). Chodím k nim pomáhat s domácností a navštěvovat je cca 3x týdně, aby syn nemusel ke mně, když nechce. Dětská psycholožka řekla, že je to puberta a že z toho vyroste. Mám strach, že se naše vztahy naruší. Mrzí mě, že mě odmítá, nepomáhají domluvy po dobrém, výhrůžky  soudem a socialkou ani hra na city (mám roztroušenou sklerózu a zdrav.potíže s tím spojené). Otec se mě nezastane-je rád, že syn občas mluví alespoň s ním. Dcera radí ignorovat ho stejným způsobem a počkat, až přijde sám. Ona to tak praktikuje a výsledek je, že už se spolu dva roky nebaví. Celá situace mě stresuje a zhoršuje můj zdr.stav. Mám o syna strach-vubec nevidíme do jeho života a nemůžeme mu pomoci v případě potřeby. Děkuji za radu a odpověď.

1 Odpovědi
Radana Rovena Štěpánková Personál odpověděl před 2 měsíci

Milá Alenko,
bohužel v 17 letech je plně schopen rozlišovat dobro – zlo, perspektivu… všechny základní složky osobnosti má již k dispozici. V tuto chvíli je on, kdo řídí svůj život. Vy mnoho nemůžete. Chápu, že cítíte, že ještě plně nevstoupil do dospělosti, neb je na rodině ekonomicky závislý a plně se o sebe nestará… podle mého děláte dobře, že docházíte do jejich domácnosti… dáváte tomu příležitost a plynulost… jen se dále nevnucujte ani nijak nemusíte domlouvat … jen prostě budte a zařidte se … postupně patrně dojde k rozvolnění… je to přirozený proces, i když vždy nemusí být tak intenzivní…. přes uvolnění pak může dojít k dospělému vztahu…. čím více budete respektovat jeho odmítání, tím větší pravděpodobnost obnovení.
Držím vám palce a přeji vše dobré.

Potřebujete více pomoci?

Po internetu poskytuji všeobecné informace. Při osobní konzultaci jsou informace k Vaší osobě zcela konkrétní. Potřebujete-li dohovořit osobní konzultaci nebo online konzultaci s psychologem, neváhejte mne kontaktovat.

Vlastní dotaz

Vlastní dotaz můžete položit v mé online poradně. Přečtěte si přečtěte pár bodů, co tam uvádím ... ať máme podobná očekávání. Pokud chcete odpověď nebo konzultaci na míru, neváhejte mne kontaktovat.