Pravidla komunikace moderními technologiemi.
Etiketa a moderní komunikace
„Schopnost komunikace začíná pozorností k lidem. Začíná tou neustávající lačnou pozorností, při níž člověk zapomíná na sebe.“
Vladimir Lvovič Levi
Pravidla slušného chování v době mobilní
aneb jak předcházet nedorozumění v komunikaci moderními technologiemi a dodržovat etiketu
Často se setkávám s narušením vztahů díky nezvládnutí komunikace právě moderními technologiemi. Díky tomu vzniká mnoho nedorozumění, uražení se a narušení spolupráce. Pokud máte podobnou zkušenost, mohlo by se Vám hodit utřídění některých pravidel komunikace.
První pravidlo, které platí ve všech typech komunikací je:
Potvrdit příjem.
– Když na vás kdokoliv mluví, třeba Vám manželka říká, že jde k sousedce a vy sedíte u počítače, odpovězte alespoň: „Jo, jo.“
– Když vám přijde email (vyjma nevyžádaného obchodního sdělení), který v sobě nemá otázku, přesto napište alespoň: „Děkuji za informaci.“ Obdobně postupujte na sociálních sítí.
– Stejně postupujte i u SMS.
Když informaci přijmeme a potvrdíme její přijetí, uzavřeli jsme první etapu komunikace. Pokud chceme komunikaci rozvíjet, dát najevo, že nám na druhém záleží, je vhodné odpověď rozvinout.
Pokud chcete mít jistotu, že informaci příjemce dostane včas,
použijte mobilní telefon.
Přestože existují různé technické vymoženosti, využívá jich 24h denně pouze zlomek populace. Předpokládat, že dotyčný bude číst email, je pouze vaše domněnka, a pokud vy využijete email (obecně komunikaci spojenou s internetem) jako jediný komunikační kanál a příjemce neobdrží informaci včas, je chyba na vaší straně.
Velmi často se setkávám s tím, že v přehršli emailů a nedostatku času nějaký ten email vypadne, zapomene se odpovědět.
Upřednostňujte telefonování před sms-kováním.
Mnohokrát a opakovaně se setkávám s tím, že i z nenáročné komunikace po SMS vznikla naštvání a významná nedorozumění. Při předávání informace je velmi důležitý tón hlasu. Nedorozumění tak snadno předejdete nebo ho ihned objasníte.
Telefonováním během 1 minuty vyřídíte informace, které po smskách vyřídíte za 5minut (při nejlepším) .
Pokud čekáte odpověď na SMS vzápětí, opět si komplikujete život, protože dotyčný o ní nemusí vědět, nemusí mít čas a volné ruce k odepisování.
SMSky používejte skutečně jen ve výjimečných případech.
Při telefonování se nezapomeňte v úvodu zeptat, zda má dotyčný chvíli na rozhovor s vámi nebo kdy se mu to hodí.
Lidé zvedají telefon, i když situace se nehodí k více než několikavětému rozhovoru (v obchodě, na schůzce, na návštěvě, v manželské ložnici). Určitě i vy chcete, aby druhý člověk byl plně soustředěn na telefon s vámi, proto je vhodné ujistit se o tom. Vnímejte proto, co vám člověk na druhém konci telefonu říká, když vám říká, mám návštěvu, je pravděpodobné, že vám tím chce říci, že teď není nejvhodnější chvíle na rozhovor, proto se zeptejte, kdy se to hodí lépe.
Pokud jste v rozhovoru s lidmi nejen pracovně, ale i soukromě, a zvonící telefon chcete vzít, omluvte se přítomným a telefon vyřiďte co nejstručněji. Volajícímu můžete nabídnout, že zavoláte později, domluvit se konkrétně kdy a kdo zavolá.
Většina lidí tento princip chápe na významných pracovních jednání, ale méně v soukromí. Uvědomte si, že ať hovoříte face tu face s kýmkoliv, tak on vám věnuje svůj čas a nemusí nadšeně hledět, jak hovoříte s kýmkoliv ani s prezidentem světa. Pokud máte skutečně velké množství telefonů, raději volajícího požádejte, aby vám zavolal v jiný čas on, protože tak předejdete ztrátě čísla a paměti.
I při chatování je třeba dodržovat pravidla slušného jednání.
– v úvodu se zeptejte, zda má druhý čas na konverzaci s vámi
– pokud chat musíte přerušit kvůli kominikaci se členy rodiny, telefonu apod., oznamte tomu, s kým chatujete, že nemůžete v komunikaci plynule pokračovat… Předejdete tomu, že druhý bude ještě očekávat zprávu od Vás.
– komunikaci ukončete jasným rozloučením např.: „Děkuji za popovídání. Jdu něco dělat. Měj se hezky :).“ Předejdete tomu, že druhý bude ještě očekávat zprávu od vás.
Závěrem vám chci říci, že pokud chcete udržovat příjemné vztahy s lidmi, být vnímán jako člověk otevřený, komunikativní a spolupracující pak:
– lidem odpovídejte na veškerou komunikaci, když máte zmeškaný hovor, zavolejte zpět, na email či jinou zprávu odpovězte alespoň několika slovy.
– člověku, se kterým hovoříte věnujte svou maximální pozornost ať je to rozhovor tváří v tvář nebo do telefonu.
– volte nejefektivnější způsob, jak se s druhým člověkem domluvit a nikoliv nejpohodlnější pro vás.
Více článků v rubrice PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ zde.
ROZCESTNÍK na všechny články zde.