Dobrý spánek a nedostatek spánku

Dobrý spánek je základ spokojenosti

 

 „Spánek je pro člověka totéž co natahování pro hodinky.“    

                                  pravil Arthur Schopenhauer

„Spal tvrdým spánkem spravedlivých.“    

                                    pravil autor neznámý

Dobrý spánek je základ spokojeného života a nedostatek spánku může zabít

Aneb jak s kamarádkou říkáme: „Dobře se vyspat je základ, takže na spánku se neošidíme.“ Náš pocit potvrzují vědecké studie.

Bohužel ve své praxi i ve svém okolí se hodně setkávám s potížemi, které způsobuje nedostatek spánku. Někdy lidé nespí, protože trpí poruchami spánku, jiní mají pocit, že musí dělat důležitější věci než spát. Současní Euroameričané spí v průměru o 90minut méně než naši předci před 100lety. Přirozená evoluční změna tak rychle neprobíhá. Každý třetí člověk trpí spánkovou deprivací.vlcimak

Na tomto místě se s Vámi chci podělit o výsledky vědeckých studií o důležitosti dobrého spánku převážně z Ameriky a Austrálie a přesvědčit Vás, že dobrý spánek si zasloužíte, že je pro Vás a Vše zdraví důležitý, že myšlenkou: „Vyspím se v hrobě“ se k „hrobu“ rychleji blížíte. Věděli jste, že na nespaní člověk zemře rychleji než na hladovění?

Výsledky různých testů a výzkumů shodně potvrzují příčinou souvislost mezi nedostatkem spánku a cukrovkou typu II., srdečním infarktem, depresí, obezitou i úrazy.
Uvedu pro zajímavost několik statistických údajů: 1/3 pracovních úrazů vzniká vlivem únavy. Unavení lidé dělají až 10x více chyb. Anesteziolog objevil a odstranil chybu o 52% pomaleji než když by vyspalý a odpočatý. V USA zemře 8tisíc lidí vlivem mikrospánku řidiče. V Austrálii prokázali, že ospalost při řízení způsobuje každou 4 nehodu.

Testování osob ve spánkových laboratořích naprosto jednoznačně prokázalo, že po 16h bdělosti se začínají vyskytovat omezení, která připomínají člověka s 0,8promily alkoholu v krvi. Vyskytují se problémy s udržením pozornosti, výkon je významně kolísavý. Unavení lidé dělají až 10x více chyb.

Reakce lidí na nedostatek spánku se liší. Někteří trpí velkým oslabením, i když je připravíme jen o malou část spánku.

Studie potvrzují, že potřebujeme 8H spánku denně – 3H mělkého spánku, 3H hlubokého spánku, při kterém se revitalizuje tělo a 2H snění, které je nezbytné pro mentální zdraví a psychickou pohodu.

Takže Vám přeju, abyste se vyspali.
Další informace, jak na to, když nemůžete spát.

Více článků v rubrice PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ zde.

ROZCESTNÍK na všechny články zde.

Mgr. Radana Rovena Štěpánková

Péči o duši a vztahy se věnuje od ukončení magisterského studia na Univerzitě Karlově v r.1993. Ví, že tvoření duše je umění nanejvýš významné. V současné době se se svými klienty potkává ve své soukromé praxi v Praze a v Nymburce, kde nachází cestu, jak k harmonickým vztahům, tak k rozvoji vnitřní celistvosti duše technikou KERP, jejíž je autorkou.

Mohlo by se vám líbit...