Léčba nespavosti
„Kde strach má sídlo, zřídka spánek přebývá.“
tak pravil Publilius Sirus
„Proti trampotám života dal Bůh člověku tři věci – naději, spánek a smích.“
tak pravil Immanuel Kant
Léčba nespavosti
aneb jak Vám pomoci ke kvalitnímu spánku
článek 1.
V úvodu je třeba si říci, že léčbu nespavosti (insomnie) je třeba přizpůsobit Vaší individualitě a vycházet z Vašich příčin nespavosti. Většina poruch spánku souvisí s psychickým stavem. Nekvalitní spánek může ale býti způsoben i fyziologickými potížemi, mezi které patří nedostatek melatoninu, spánková apnoe, potíže dýchací a kardiovaskulární – léčbě nespavosti v souvislosti s těmito potížemi se následující článek nevěnuje, zde se budeme věnovat léčbě nespavosti, která souvisí s psychikou člověka, se stresem, depresí, úzkostí i nepohodou méně zjevnou.
V euroamerické společnosti rozšířeným způsobem léčby nespavosti (insomnie) je léčba hypnotiky. Obrat s léky na spaní v USA činí 4 miliardy dolarů, jaký je obrat z těchto farmak v ČR, se mi nepodařilo zjistit, mohu Vám však sdělit:
základní informace o hypnotikách:
Staršími hypnotiky jsou barbituráty, které však nepříznivě ovlivňují přirozený průběh spánku (potlačují REM spánek) a při předávkování může dojít mj. k útlumu dechového centra. Nejrozšířenějšími hypnotiky jsou v současnosti benzodiazepiny (nitrazepam, flunitrazepam). Nejnovější tzv. nebenzodiazepinová hypnotika (zolpidem, zopiklon, zaleplon) vyvolávají spánek blízký spánku fyziologickému bez výraznějšího útlumu v průběhu druhého dne.
Žádná hypnotika se neukazují bez vedlejších účinků ani jako trvalá léčba nespavosti, protože obvykle po jejich vysazení se nespavost znovu opakuje. Často se také stává, že člověk k usnutí potřebuje zvyšovat dávku nebo měnit hypnotika.
Pokud také nepatříte mezi fanoušky farmaceutického průmyslu, pak máte další možnosti, jak se propracovat ke kvalitnímu spánku. Nejprve zde uvedu výčet metod, jak na lepší spánek, v dalších článcích se jim budeme věnovat podrobněji:
1. Behaviorální nácvik správného dechu – vycházející např. z jógy
2. Léčebná meditace
3. Homeopatika
4. Bylinné směsy – čaje
5. Melatonin – více zde.
Více článků v rubrice PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ zde.
ROZCESTNÍK na všechny články zde.