Žárlivost a láska

 

 Láska – žárlivost – strach.

To vše hraje v partnerství roli. Je stejná láska, kterou si  přejeme,  stejná s tou, kterou jsme schopni partnerovi dát?

„Pomyšlení, že nejsme ničím člověku, jemuž jsme byli vším, je obzvláště bolestné. To už člověk netrpí pouhou žárlivostí, tady je zraňována sebeláska.“

                                                      Jean Gwenaël Dutourd

 

Žárlivost a láska

Patříte k těm, kteří si myslíte, že kdo nežárlí nemiluje nebo k těm, kteří říkají, že žárlivost k lásce nepatří, protože láska je přející a všeobjímající? O jaké lásce je vlastně partnerský vztah? A nebo je láska jen jedna a jsou pouze různé typy citových vztahů?
žárlivost a láska

V nalezení odpovědi by nám mohla pomoci ještě jedna důležitá otázka a tou je:

Je stejná láska, kterou si přejeme a stejná, kterou jsme schopni partnerovi dát?
Podle mých zkušeností si všichni přejeme být milováni tací, jací jsme, nepřejeme si být omezováni v tom, co cítíme, co si přejeme konat, přejeme si, abychom byli pochopeni v tom, co činíme, protože to konáme jak nejlépe dovedeme a mrzí nás, když se tím partner cítí ohrožen, protože to si skutečně nepřejeme.
Souhlasíte s tím? Můžete mi napsat, co si myslíte o lásce a žárlivosti i o tom, co je zde napsáno.
Když člověk žárlí, přeje si, aby partner tu byl jen a výhradně pro něho, nejraději by měl pod kontrolou nejen jeho chování, ale i jeho myšlení a cítění, má strach, že přijde o jeho exkluzivní náklonnost a má pocit, že je to pro něj silně ohrožující.

Kde se bere ten strach?
Takový pocit patří do dětského věku, kdy dítě ví, že bez exkluzivní péče nepřežije. Dítě touží vplout do lidské společnosti naplněno bezpodmínečnou láskou, přijetím od mámy a táty, aby tak bylo potvrzeno v láskyplném vztahu k sobě.
Strach brání lásce. Žárlivost je tedy barometrem, jak velké rezervy máme v lásce a důvěře k sobě, k druhému a dalším lidem v našem životě. „Je těžké vyhnout se žárlivosti, jestli toho druhého milujeme více než sebe.“
psycholog praha

Více článků o žárlivosti:
Žárlivost a jak ji léčit
Jak se chovat k žárlivci – rady pro partnera žárlivce
Žárlivost – co to je za potvoru? Aneb o psychice žárlivosti
Žárlivost a její typy
Rozhovor o žárlivosti pro Phoenix

Když budete mít pocit, že Vám mohu pomoci s utříděním myšlenek, uzdravením srdce a vztahu nebo hledáním Vaší individuální cesty, kontaktujte mne.

Více článků v rubrice LÁSKA, SEX A VZTAHY zde.

 

Mgr. Radana Rovena Štěpánková

Péči o duši a vztahy se věnuje od ukončení magisterského studia na Univerzitě Karlově v r.1993. Ví, že tvoření duše je umění nanejvýš významné. V současné době se se svými klienty potkává ve své soukromé praxi v Praze a v Nymburce, kde nachází cestu, jak k harmonickým vztahům, tak k rozvoji vnitřní celistvosti duše technikou KERP, jejíž je autorkou.

Mohlo by se vám líbit...