Rady pro spokojené manželství
„Vydařené manželství je div světa. Copak by se dnes mluvilo o Filémonovi a Baukidě, kdyby to nebyl div světa? Tři tisíce let se vzpomíná na dva neznámé lidi jen proto, že se jim vydařilo manželství.“
Jan Werich
„Muž snáší manželství z lásky k ženě. Žena snáší muže z lásky k manželství.“
Gabriel Laub
Rady pro spokojené manželství
aneb jak přežít manželství – rady pro začátečníky i dlouho sezdané
Jedno arabské přísloví přirovnává manželství k obležené pevnosti: „Kdo je venku, chce dovnitř a kdo je uvnitř, chce ven.“ Podle statistik u nás žije v manželství téměř 50% lidí starších 15 let a každé druhé manželství končí rozvodem. Přes 90% dětí si přeje mít v dospělosti šťastné, spokojené manželství. Jak zkušenosti ukazují, šťastné a spokojené manželství je uměním, ve kterém fungují zákonitosti, která vás ve škole nenaučí. Pojďme se inspirovat z praxe šťastně sezdaných. Co tedy vědí a dělají manželé, kteří svá manželství považují za vydařená a těší se i po letech manželství domů?
1. Od samého začátku manželství vědí, že si vybrali pro sebe tu nejlepší bytost, že jejich volba není z nouze ctnost ani provizorní řešení. Nemají vytvořené profily na seznamkách.
2. Vědí, že jejich nové partnerství má přednost před koalicí s rodiči. To znamená např. to, že jak prožijí víkend, se rozhodnou až když to proberou s partnerem, že pokud si partner nepřeje, aby tchýně měla klíče od bytu, mít je nebude, že po návratu z práce manžel nejprve zajde políbit manželku a nezajde na polévku k mamince.
3. Vědí, že jejich partnerství má přednost před dětmi. To znamená např. to, že děti z jednání rodičů vědí, že rodiče stojí při sobě, že nejsou pro rodiče partnerem. Záměrně si vytvářejí i čas pouze pro sebe navzájem a umí si ho užít. Partner nevytváří s dětmi tajemství před druhým rodičem.
4. V průběhu týdne mají několik chvil, kdy se věnují jeden druhému, kdy čas prožívají spolu nikoliv vedle sebe. Povídají si o tom, co prožili, co cítí, myslí, po čem touží, dotýkají se, relaxují, společně dělají to, co jim přináší radost. Obvykle nestačí pouze konverzace o provozních záležitostech a dětech.
5. V jejich konverzaci se nevyskytují výčitky ani směrem do minulosti a ani takovým způsobem nevyjadřují svá přání či touhu po změně.
6. Váží si sebe a partnera, mají zdravou sebeúctu, neusilují neustále po tom, aby jim partner potvrzoval jejich cenu a partnerovi přirozeně projevují úctu. Díky tomu jsou schopni nadhledu, nejsou náchylní považovat jednání partnera za ohrožující, nejsou vztahovační a partnerem nepohrdají.
7. Nebojují, ale vědí, že to nejdůležitější je dělat si navzájem hezky. Mnohé konverzace v selhávajích vztazích jsou v podstatě o tom, kdo je větší pitomec, kdo udělal chybu, kdo se provinil a kdo má pravdu. Umí rozlišit nepodstatné od podstatného.
8. Dbají více na sdílení než individualismus a přesto přejí ze srdce druhému jeho realizaci a pocit štěstí a vědí, že druhého člověka není možné vlastnit.
9. Je mezi nimi rovnováha v dávání a dostávání na všech úrovních. Dávají, protože dávat chtějí, nepočítají, kdo co udělal a neudělal a dostávají, protože jejich partner činí totéž. Jsou připraveni ke spolupráci, dělí se o povinnosti a jsou si nápomocni v každodenní všednosti.
10. Dotyky a něžnosti jsou přirozenou součástí všedního života nikoliv pouze součástí sexuálního rituálu.
Když kolem sebe projdou, spontánně a jen tak druhého pohladí, políbí, přinesou milou pozornost z nákupu.
11. Navzájem si i slovně vyjadřují podporu a ocenění, umí se omluvit. Ve spokojeném manželství slova hladí, partneři si více hledí toho hezkého na druhém než drobných nedostatků.
12. Milování se nevytratilo a je součástí intimního života.
13. O výdajích společně hovoří i rozhodují, z rodinného rozpočtu jsou uspokojovány potřeby partnerů rovnoměrně, nevládne pravidlo „já vydělávám více, tak rozhoduji.“
14. Otevřeně hovoří o svých pocitech, zklamání i přání a přesto nečiní druhého zodpovědným za své štěstí.
15. Konflikt nevede k urážení se, nemluvení a ani k jiným formám trestání partnera. Partneři si přirozeně umí odpouštět a respektovat odlišnost.
Možná si říkáte, že to vše zní krásně a jednoduše, ale že realizace spokojeného manželství tak snadná není, pak se nemusíte stydět a můžete využít služeb specialistů psychoterapeutů pro manželství a vztahy a svou dovednost žítí v partnerství rozvinout.
Pokud máte pocit, že byste uvítali podporu ode mne, protože chcete manželství rozvíjet konstruktivním a láskyplným směrem, můžete se na mne samozřejmě obrátit a objednat se.
Knihu o psychologii vztahu můžete poznat objednat zde.
Můžete si udělat test, jak blízko či daleko manželské krizi je váš vztah.
Více článků v rubrice LÁSKA, SEX A VZTAHY zde.
ROZCESTNÍK na všechny články zde.