Zůstat nebo jít? Umění rozhodnout se

„Odvaha je strach, který se modlí.“

Paulo Coelho

Znáte ten pocit, že byste měli učinit rozhodnutí a přitom  máte pocit, že ho vlastně udělat nechcete, že byste byli skoro nejraději, aby ho udělal někdo za vás.  Obvykle stojíte před volbou, kterou vnímáte jako osudovou např. zda zůstat nebo jít. Zůstat v dysfunkčním manželství nebo jít? Zůstat v zaměstnání nebo zkusit podnikání? Vycestovat za prací?  Začít studovat? Založit rodinu teď?  Zůstat s partnerem nebo se rozejít?

jak se rozhodnout milenec nebo manžel

Jak tak pozoruji života běh, lidé obvykle volí to, co znají, protože to považují za bezpečnější a s přibývajícími lety konzervatismus vzrůstá. Avšak tento jev je běžný i u mladých po překročení dvacátých narozenin. Nejsilněji tlak na rozhodnutí obvykle cítíte, když jsou ve hře další lidé, kteří jsou pro váš život důležití. Často se stává, že na úrovni těla i duše prožíváte stres, úzkost, neklid a nic nepomáhá racionální analýza situace. Čím víc si přemýšlíte o rozhodnutí, tím se cítíte zmatenější. Nejraději byste pokyn z nebe, který bude garantovat šťastnou budoucnost.

Pojďme se podívat, co obvykle na psychické a osobnostní úrovni blokuje schopnost vašeho rozhodnutí. Uvedu výčet nejčastějších sabotérů, u každého jsou drobné individuální modifikace.

  1. Přesvědčení, že existuje pouze jedno správné řešení. Přesvědčení, že si tímto rozhodnutím podepisujete rozhodnutí o budoucím štěstí či neštěstí.

Přepracovat na postoj: Neexistuje Dobře versus Špatně. Existuje pouze zkušenost a tu nezískám, dokud po té cestě nevykročím. Cesta je cíl. Jsem zvědavá, co cesta přinese. Budoucí štěstí je spíše fata morgana než realita. Žiju tady a teď a tak tomu bude i v budoucnu. I tam se mohu rozhodovat pro své postoje a způsob vnímání situace.

  1. Nepřipravenost unést ztrátu z propuštění nevybrané volby, nepřipravenost unést bolest, která je spojena s tou ztrátou.

Přepracovat tak: Že prozkoumáte, které konkrétní strachy jsou spojeny s tou i tou druhou volbou. Tyto strachy propustit technikami, které pracují na úrovni psychoenergetického těla např. Léčebnou meditace, technikou EFT, rozpletení rodového zapletení, Voice dialoge.

A také si vybavit ten okamžik, kdy berete odvahu jako svého spojence a prostě  skočíte.

  1. Chybí propojenost vědomí s opravdovou touhou srdce a duše, ke které došlo patrně v průběhu života nebo nedůvěra ve svou opravdovou touhu.

Přepracovat tak: že si dopřejete cestu ke svému já. Cesty jsou různé. Můžete si zkusit psát vnitřní dialog, můžete číst a realizovat knihy od  Sanya Roman, můžete se vydat na cestu sebepoznání.

  1. Chybí propojení s vlastní životní silou nebo chybí důvěra v ní, důvěra v to, že máte sílu zvládnout vybranou cestu i s jejími úskalími. Obecně lze říci, že chybí důvěra v sebe.

Přepracovat tak: že si položíte otázky, co vám brání v tom, věřit si. A najdete cestu k tomu, jak to změnit.

  1. A nedospělé přání: Mít jistotu, že nebudete na vybrané cestě brečet.

Přepracovat na postoj:  Tajemství života je právě v jeho proměnlivosti a tak to přjjímám. Nikdy nikdo mi nezaručí, že se nepotkám s bolestí. Důvěřuju, že svůj život unesu, protože jiná cesta není.

Život je příliš nepředvídatelný  a je jen na nás, abychom byli kormidelníky na své lodi a uměli poznat, kdy aktivně máme měnit směr a kdy je vhodné nechat se unášet. Nakonec každé rozhodnutí zahrnuje skok víry.

Když dělám ve svém životě rozhodnutí, zapojuji jak dostupné informace, tak své získané zkušenosti a svou vnitřní touhu srdce.  V rozhodování mi jistě pomáhá i  vnitřní nastavení hodnot a vztah k sobě. Nikdy neudělám rozhodnutí, které by nebylo v souladu s tímto nastavením. Pak vím, že jsem v danou chvíli udělala to nejlepší, co jsem mohla a není prostor na pochybnosti. Je třeba plně žít přítomnost. Jsem vděčná za každou zkušenost, protože mě dělá bohatší.

Na každé cestě, kterou si vybíráme, je něco dobrého.

Schopnost rozhodnout se je  palivem pro osobní a profesní růst.

Rozloučím se rovněž citátem od Paulo Coelho:

„Loď je nejbezpečnější v přístavu, ale kvůli tomu se lodě nestavějí.“

Mgr. Radana Rovena Štěpánková

Péči o duši a vztahy se věnuje od ukončení magisterského studia na Univerzitě Karlově v r.1993. Ví, že tvoření duše je umění nanejvýš významné. V současné době se se svými klienty potkává ve své soukromé praxi v Praze a v Nymburce, kde nachází cestu, jak k harmonickým vztahům, tak k rozvoji vnitřní celistvosti duše technikou KERP, jejíž je autorkou.

Mohlo by se vám líbit...