Milenec nebo manžel?

 

Zůstat nebo jít?

Milostný trojúhelník může existovat jen tehdy, když je jeden úhel tupý.

Miroslav Horníček

Pro úvod jsem zvolila slova oblíbeného humoristy. V podstatě svědčí o tom, že člověk je tvor schopný tvořit naplněný milostný vztah ve dvou, nikoliv ve třech. Když se v trojúhelníku ocitneme, je pravděpodobné, že přijde čas volby. Situace, kterou jsme neplánovali a přesto se stala.

Ženská nevěra obvykle přichází až tehdy, kdy se žena cítí ve vztahu s manželem nemilována a nerespektována.  A je přitom lhostejno,  zda se jedná převážně o objektivní stav nebo zda se jedná o ryze subjektivní vnímání související s podvědomými vzorci. Mužská nevěra má někdy podobný motiv, přestože jsou muži častěji nevěrní i jen tak, pro zábavu – ženu používají jako věc spotřeby.

V tomto článku se budu věnovat situaci, kdy je třeba udělat bilanci ve svém životě a uvést do vztahů rovnováhu. Je třeba  pokusit se udělat soulad mezi rozumem a city. A to je zadání pro alchymistku.  Dnes nabídnu základní otázky pro rácio, které bychom neměli opominout. Tyto otázky jsou samozřejmě vhodné i pro muže, který volí zda Milenka nebo Manželka, zkrátka pro každou osobu, která je vrcholem milostného trojúhelníku a má možnost situaci řešit.

 

Jací jsou ti lidé uvnitř? Jaký mají charakter?

Když se člověk zamiluje, snadno skrze růžové brýle vidí jen dobré. Pokuste se vnímat i milence v širším kontextu nejen, jak se ten druhý chová s vámi. Jsou lidé do partnerství nevhodní a někteří by měli být zakázaní. Pro vztah je naprosto destruktivní člověk agresivní. Pokud u něho tyto rysy identifikujete, měl by to pro vás být důvod k ukončení intimního vztahu zrovna tak jako jakákoliv závislost – nejen na drogách a automatech, ale i na práci, mamince či dětech nebo i na vás tak, jak to mají žárlivci. Do vztahu za nevhodné považuji lenochy, dlužníky v exekuci, lháře, neplniče slova, chvastouny atd.

Jaký je váš vztah s každým z nich – chemie vztahu?

Chemie je věda, která ukazuje, jak sloučit dvě látky tak, aby vytvořily třetí vyšší kvality. Chemie vztahu je stejná. Je to mnohem víc než mít na někoho chuť.  Jedná se o požitek z toho, že se z někoho těšíme a máme radost, když se ten druhý těší z nás.

Co je součástí plné chemie? Že se cítíte snadno propojeni, že když jste spolu, můžete hodit stresy za hlavu a uvolnit se, můžete být sami sebou. Cítíte se v bezpečí i  když jste zranitelní. Snadno se s ním zasmějete. Jeho tělo vám voní, rádi se ho dotýkáte, líbí se vám jeho dotyky i jak se spolu milujete.  Dáváte a dostáváte tolik objetí, laskání a také sexu, kolik chcete. Tato intimita dlouhodobě přirozeně plyne, když cítíme vzájemný respekt, úctu. My věříme v jeho podstatu a on věří v podstatu našeho bytí.  Pokud něco z toho chybí, bude vztah dříve nebo později významně pokulhávat.

 

Jaký by byl životní styl s každým z nich?

V každém vztahu přijde každodennost, je třeba si položit otázku, když se usadím s druhým člověkem, bude mě náš životní styl bavit? Je třeba zahrnout vztah k vytváření společného volného času a samozřejmě  k jeho trávení.  Jedná se o vztah ke sportu, k přátelům, k rodině. Doporučuji vnímat i míru aktivity a vitality. Optimální je, když máte podobnou životní vitalitu. Máte podobnou představu o uspořádání rodinných vztahů?

 

Kým jste s každým z nich? Jak se s každým z nich cítíte?

Tady běží o vaše niterné pocity. Jak se s kým cítíte? Kým vedle partnera jste? Přestože bychom měli nacházet pocit naplnění v sobě samé, není důvod setrvávat ve vztahu, kde partner neustále poukazuje na vaše nedostatky,  s kým se cítíte sklesle a vyčerpaně. Také doporučuji nepřehlédnout, zda vaše představa o roli ženy je stejná jako partnerova. Pokud partner upřednostňuje domácí hospodyňku a vy toužíte po spíše seberozvojových záležitostech jako např. sport, péče o duši a zdraví a také po kontaktech s přáteli, pak je pravděpodobné pnutí, které nebude snadné řešit.

Můžete si v závěru vytvořit bodovací systém a zjistit, zda výsledek vychází stejně jako pocit, instinkt. Dobrým majákem při rozhodování také může být spontánní odpověď na otázku „Co je tvému srdci nejbližší?“  Odpověď může být Partnerská láska, Svoboda, Sebeúcta, Rodinný život atd. S kterým z partnerů svou touhu srdce realizujete snadněji?

Volit životního partnera je náročný okamžik. Než ukončíte prvotní vztah, měli byste dát vašemu vztahu s milencem dostatek času, aby měl možnost odložit všechny masky. Avšak neztrácejte smysl pro čas, protože se může stát, že milenka i manželka ztratí důvěru ve vaši opravdovost a láska dohoří. Vztahy jsou nevratně poškozovány lhaním, proto i v době odhalené nevěry doporučuji nelhat.

Cítíte se paralyzováni a nemůžete se rozhodnout? To je výzva k zabývání se vlastní psychikou a  o tom zde.

Mgr. Radana Rovena Štěpánková

Péči o duši a vztahy se věnuje od ukončení magisterského studia na Univerzitě Karlově v r.1993. Ví, že tvoření duše je umění nanejvýš významné. V současné době se se svými klienty potkává ve své soukromé praxi v Praze a v Nymburce, kde nachází cestu, jak k harmonickým vztahům, tak k rozvoji vnitřní celistvosti duše technikou KERP, jejíž je autorkou.

Mohlo by se vám líbit...