Dotyk, jako potvrzení, že existuji
Komentář pro deník Aha
Dotyk – přicházíme na svět díky intimnímu dotyku dvou lidí (alespoň tak to příroda původně zařídila ) – dotyk, který v ideálním případě obsahuje lásku. 9měsíců od početí jsme v tom nejtesnějším spojení s maminkou a máme víceméně vše, co potřebujeme. Porod – oddělení se od maminky – aby to miminko traumatizovalo co nejméně, rozvíjí se přirozené porody a důležitost ležení miminka po porodu na bříšku maminky (boonding).
I když dotyk není totožný s láskou, je často proto i v kojeneckých ústavech jsou děti v současném období hlazené a objímané.
Děti mazlené, dotýkané jsou klidnější a spokojenější – jistě to souvisí i s tím, že na objímání tělo reaguje hormonálním koktejlem – oxytocinem, dopaminem, serotoninem i endorfinem.
Děti zhruba do 6ti let jsou propustné – je pro ně přirozené přijít k osobě ze širšího okolí a hrát si i s fyzickým dotekem, postuně do 12 let tato míra propustnosti klesá, ale stále je ještě vcelku otevřená. S pubertou se zvyšují pocity individuální autonomie a sebeprosazení a kontakty dotykové se obzvláště v Čechách přerušují. Češi patří mezi národy méně dotykové, Angličané jsou ještě studenější, kdežto např. Španělé jsou více objímací a dotek je více součástí jejich života.
Oxytocin – často nazývaný „hormon lásky“ nebo „hormon důvěry“. Uvolňuje se při fyzickém kontaktu, jako je objímání, a vytváří pocit blízkosti a propojení s druhou osobou. Oxytocin má také uklidňující účinky, snižuje stres a zlepšuje náladu. Dopamin – je spojen s pocitem potěšení a odměny. Fyzický kontakt může zvýšit jeho hladinu, což přináší pocit radosti a uspokojení. Serotonin – hormon, který přispívá k pocitu štěstí a klidu. Dotyk a objímání mohou zvýšit jeho hladinu, což pomáhá udržovat stabilní náladu a snižovat úzkost. Endorfiny – při fyzickém kontaktu, včetně objímání, se uvolňují i endorfiny, které zmírňují bolest a posilují pocity štěstí.
U nás se dotyku od dospívání silně sexualizuje. Česká společnost neumí s dotykem zacházet často ani v soukromí ani ve veřejné sféře. Dotyk je velmi křehká záležitost a zaslouží pozornost a kultivaci – jak v přijímání tak dávání. Souvisí i s rozvojem vztahů různých úrovní. Jsou dotyky samozřejmě i nesexuální – přirozené – přátelské, bratrsko sesterské. Bohužel současné korektní vyhlášky a zákony vedou čím dál tím více k nejistotě v této oblasti a době sterilní.
Sestry z domovů důchodců, z paliativní péče by mohly vyprávět, jak jejich klienti netouží po ničem jiném než po tom, aby je drželi za ruku… Vypovídá to o tom, že potřebují cítit lidskou blízkost. Člověk je tvor společenský (dokud nás to společnost neodnaučí) a potřebuje cítit sounáležitost. Je to v podstatě nejvyšší hodnota lidská. Jen se na to zapomíná.
A tak nejen mnoho seniorů nebo osob se zdravotním postižením nemá možnost prožívat uspokojení z blízkosti skrze dotyk. A přitom právě dotyk může být zásadní pro psychickou pohodu. O to důležitější roli tak hrají dnes i služby, jako jsou sexuální asistenti, kteří citlivým a respektujícím způsobem poskytují dotyk a intimní kontakt těm, kdo to potřebují. Tito asistenti přispívají nejen k fyzickému uvolnění, ale také k emocionální podpoře a zvýšení sebevědomí klientů, kteří jinak často žijí v izolaci. Přítomnost a dotyk může být pro tyto lidi malou, ale zásadní pomocí v jejich každodenním životě.
V době hippies v USA vznikla pracovní pozice sexuální asistentka, brzy zas byla zakázaná….ale to je další příbeh …. Velmi čtivá a inspirativní kniha Intimní život – byl podle ní natočen i film, ale knihu nenahradí …
články, které s tématem souvisí např.: Sexualita jako zrcadlo partnerství a Co nevědí asexuálové a popírači pohlaví? Na čem ulpívají?